Те не губят ценно време, зазяпани във витрини с дигитални устройства в мола или в екраните на мобилните си телефони. Следят технологичните новости не в захлас, а с изследователски интерес. И докато за някои от връстниците им пандемията е извинение да не правят нищо, те превръщат безпорядъка във възможност да научат нещо ново.
Те са младежи между 16 и 18 години от цяла България с ангажимент към околния свят и желание да разрешат някои от най-наболелите проблеми на обществото ни днес.
С програма „Тийноватор“ те предприемат конкретни стъпки в тази посока. Като ги свързва с връстници със сходни стремежи и ментори от различни професионални области, целогодишната програма за предприемачество и иновации ги предизвиква да намерят оригинални, технологични решения на социални, екологични, икономически и образователни предизвикателства. До края на програмата тийноваторите трябва да превърнат своите идеи в работещи бизнеси.
Предизвикателството приеха близо 400 младежи от 30 града в страната и с участието си в „Тийноватор Уикенд на идеите 2022“ на 22 – 23 януари те положиха основите на своите първи бизнес начинания. Събитието даде възможност на учениците да приложат и надградят уменията, които развиват в своите стартъп клубове от началото на учебната година. В ежеседмични срещи със своите ментори те се учат да работят в екип, да се аргументират и презентират идеи, да използват дизайн мислене, да развиват бизнес модели и маркетингови стратегии. През следващите четири месеца наученото ще им помогне да разгърнат своите бизнес планове и да ги представят пред инвеститори на финала на програмата през май.
Два дни учениците работиха в отбори, на живо и онлайн, по общо 76 стартъп идеи. Голямото разнообразие от теми и подходи не засенчи и сходствата между тях – идеите на тийноваторите са смели, амбициозни, иновативни. Три от всеки четири проекта използва нови технологии за разрешаването на проблеми, сред тях система за генериране на електроенергия от преминаващи автомобили, платформа за онлайн обучение със създадено от ученици съдържание, емпатична социална мрежа, виртуален помощник в пазаруването и бранд за рециклиране на дрехи втора употреба.
Друга важна обща черта на проектите е тяхната социална ангажираност. Интересът към общественозначими теми се откроява още миналата година, според Зорница Миткова, управляващ директор на програмата във фондация „Прознание“. Затова от тази година организаторите обособяват социалното предприемачество като отделна тема.
„Впечатляващо е, че се ориентират към проекти на социална тема, проекти, ориентирани към хора в неравностойно положение, как да разрешават техни проблеми с помощта на технологиите и иновациите. Емпатията и желанието да помагаш на другите се вписва идеално в стартъп културата именно защото и в световен мащаб чрез иновации се разрешават социални проблеми“, разказва госпожа Миткова.
На откриването на „Тийноватор Уикенд на идеите 2022“, министърът на иновациите и растежа Даниел Лорер поздрави младите за техния ангажимент и подчерта, че зад успешните икономики и общества по света стоят именно програми за насърчаване на предприемачеството. „Там от млади хората мислят как да създадат собствен бизнес, да правят нещата по различен начин и да са полезни на другите. Това е предприемаческият дух. Колкото по-рано го запалим в сърцата, толкова по-далече отиваме“.
Развитието на създадените в програмата бизнеси не е задължително условие. Това обяснява Вероника Рачева, програмен директор във фондация „Прознание“. „В никакъв случай не очакваме, че всички 400 участници ще станат предприемачи и ще създадат стартъпи, но самото им участие в програмата и стигането до края на процеса им дава ценни умения, които ще им послужат и в университета, и като служители във фирми, и като собственици на малък и среден бизнес“, казва тя.
От полза на учениците ще са и контактите и приятелствата, които създават в „Тийноватор“.
За общностния дух на програмата говори и президентът на Фондация „Америка за България“ госпожа Нанси Шилър. Тя призова участниците да си помагат и да бъдат градивна част от своите общности: „Тийноватор“ гради общност и всеки от вас е част от тази общност. Подкрепяйте се. Давайте си кураж. Предизвиквайте се едни други. И не забравяйте да се забавлявате“.
В заключение госпожа Шилър цитира думите на един от най-смелите визионери в бизнеса, Стийв Джобс: „Хората, които са достатъчно луди да мислят, че могат да променят света, са тези, които ще го променят.“
Нищо чудно в тази група да попаднат и днешните тийноватори.
„Тийноватор“ е инициатива на управляващата младежки програми фондация „Прознание“ и е разработена на базата на успешни практики от Станфордския университет.
Мило дневниче, искам да променя света! Започвам още днес
Източник: „Америка за България“