Сигнализирай!

Близо 900 000 българи нито учат, нито работят

Gospodari.com
Gospodari.com
15.03.2022 г.
95
0

Близо 900 000 българи нито учат, нито работят.

Едва 20% от тях са регистрирани в Агенцията по заетостта, което е изключително малко в сравнение с данните от други държави.

Експертите от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) констатират, че основната причина броят на безработните да бъде толкова голям, е защото значителна част от тях са с ниско образование и малко умения, подходящи за пазара на труда.

Най-важните въпроси за образованието на ромите (Интервюто на “Господарите”)

Социални групи, попадащи в неблагоприятната статистика:
  • Млади хора под 30 години, които нито работят, нито учат – около 170 000 души;
  • Представители на етнически малцинства, особено ромите и турската общност - 350 000 души;
  • Хора, които не работят, защото имат семейни ангажименти като грижи за малки деца или по-възрастни членове на семейството - 290 000 души;
  • Предимно жени, трайно болни хора/хора с увреждания - 190 000 души;
  • Възрастни, близо до пенсионна възраст - 340 000 души.
Как социалното министерство планира да намали безработицата?
БулФото

Министърът на труда и социалната политика Георги Гьоков обяви, че се предвиждат няколко важни законодателни промени за решаване на проблемите с безработицата:

  • Реформа в ТЕЛК, като целта е от оценка на неработоспособността да се премине към оценка на работоспособността и да се включат хората с увреждания на пазара на труда;
  • Промени за по-добра връзка между образование и заетост, като учебните програми трябва да бъдат съобразени с търсенето на пазара на труда;
  • Промени в Закона за насърчаване на заетостта - по-лесна възможност за регистрация в Бюрата по труда, както и максимално ползване на електронни услуги, които улесняват неактивните;
  • По отношение на групата със семейни ангажименти се мисли за транспониране на европейската директива за съвместяване на личния и професионалния живот.

Гьоков е категоричен, че хората трябва да бъдат подкрепяни с адекватни обезщетения, но и да има мерки за подходяща заетост и обучения, съобразени с индивидуалните нужди, които ще ги върнат на пазара на труда.

Рязко увеличение на броя на безработните у нас отчита НСИ

Основните проблеми, които влияят на безработицата?

„През последните 10 години, преди Covid-19 кризата, България постигна сериозен напредък на пазара на труда - нивото на безработица е относително ниско за ЕС. Отбелязва се и повишаване на броя на наетите, като нивата на заетост нараснаха от под 60% сред 15-64-годишните преди 10 години до 68,5% в края на 2021 г.“, каза Стефано Скарпета.

Препоръки за подобрение на нивата на безработицата

Трябва да се засили сътрудничеството между Агенцията по заетостта и образователните институции, с неправителствени организации, с данъчните служби, за да се разбере как работата с тези хора по места може да бъде подобрена, включително чрез използване на медиатори, препоръчват експертите на ОИСР.

БулФото

ОИСР препоръчва още по-балансирани политики на пазара на труда с ударение повишаване на уменията и по-ефективна оценка на различните програми, за да се използват по-ефективно наличните ресурси.

Близо 900 000 българи нито учат, нито работят

Източник: bTV

Коментирай

За да коментираш, трябва да влезеш
в профила си или да се регистрираш!

Вход / Регистрация
Реклама

Още от Новини

Реклама

Трябва да влезеш в профила си, за да използваш тази функционалност.