Руснаците не са ентусиазирани от възраждането на "Москвич".
За последно произвеждан преди двадесетина години, той е на път да се завърне на поточните линии заради напускането на Русия от страна на западните автомобилостроители, припомня Mediapool.
Русия конфискува завод на “Рено” и започва да произвежда “Москвич”
Когато "Рено" (Renault) обяви, че се изтегля от Русия, кметът на Москва Сергей Собянин потри ръце. Той още тогава заяви, че ще национализира завода в столицата, който едно време произвеждаше именно "Москвич", за да възроди "легендарната" марка.
Въпреки, по думите на Собянин, "дългата и славна история" на "Москвич"-а, руснаците са разделени по въпроса за възраждането на една марка, която според мнозина принадлежи само на миналото.
Популистко решение
"Чух, че "Москвич" ще бъде върнат към живот и съм много щастлив от това", казва Александър Бондаренко, демонстрирайки тениска с изображение на колата.
"Ако пуснат на пазара модерна версия на модела 2140, ще си я купя веднага", допълва той. Други обаче са по-скептични и виждат очевидни политически мотиви зад действията на кмета.
"Възраждането на "Москвич" е популистко решение", казва жителят на Москва Сергей, отказвайки да сподели фамилията си. "Не е ясно какво ще произтече от това".
Гордостта от промишленото наследство на СССР
След масовото напускане на западните компании президентът Владимир Путин обяви, че руснаците трябва да се гордеят с промишленото наследство на страната си. Той допълни, че местната производствена база трябва да бъде разширена.
“Летящият Кремъл” – самолетът на Путин, предназначен за ядрена атака (видео и снимки)
За мнозина обаче обичаният от мнозина в Русия "Москвич" трябва да си остане в миналато. "Москвич" не трябва да бъде докосван, той умря, той беше убит", казва Станислав Цибулский, припомняйки решението за закриването на завода преди две десетилетия.
По думите му работниците в продължение на години не са получили дължимите им заплати, а хиляди са загубили работата си.
"Светотатство"
"Заводът беше просто затворен, дори нямаше музей, а сега планират да възродят "Москвич". За мен това е светотатство", казва той. От поточните линии на завода в Москва, който започва да работи през 1946 г. и беше закрит през 2001 г., десет години след разпада на Съветския съюз, са слезли десетки модели на "Москвич".
По време на най-големия разцвет на производството през 70-те години, хората редовно трябваше да чакат с години, за да се сдобият с жадуваната кола. А един от най-популярните модели - "Москвич 412", през 1975 г. струваше около 5000 рубли при средна месечна заплата от 150 рубли.
Страната трябва да се фокусира върху производството на модерни автомобили
За Сергей Ушаков, който е носталгично настроен собственик на "Москвич", възраждането на модела е добра новина, но въпреки това страната трябва да се фокусира върху производството на модерни автомобили.
"Това е рядка кола и аз я поддържам в работещо състояние", казва той и с гордост показва модел 400. "Но няма нужда да произвеждаме едни и същи автомобили", допълва Сергей Ушаков.
Руснаците не са ентусиазирани от възраждането на "Москвич".
Източник: Mediapool
Снимки: iStock