България се намира на 5-о място по ръст на инфлацията в Европейския съюз. А от КНСБ са категорични, че заплатите трябва да бъдат вдигнати.
Специалистите по човешки ресурси са на мнение, че заплатите ще продължат да растат. Това ще стане с различни темпове в зависимост от сектора.
Годишната инфлация у нас мина 15%
„От гледна точка на тези сектори, където традиционно се търсят хора и са по-стабилни като продължителност. Там също забелязваме една актуализация между 3 и 5%”, каза Надя Василева, председател на Българската конфедерация на труда.
Проучвания в бранша показват, че около 70% от компаниите изпитват проблеми с намирането на кадри. Според експертите това кара бизнеса да увеличава заплатите.
„Заплатите растат толкова, колкото има недостиг на кадри. Недостиг на кадри в България има от години наред и вие забелязвате как от доста време заплатите вървят само нагоре. И ние почти всяка година имаме между 10 и 15% ръст на заплатите”, обясни Василева.
Германия отбелязва най-високата инфлация от половин век насам
Високите сметки за ток и по-скъпите суровини обаче пречат на компаниите да увеличат заплатите на служителите си.
Според икономистите обаче инфлацията няма да продължи да расте.
„Предвид прогнозата на правителството в актуализацията на бюджета за снижаване на нивото на БВП, който е един от основните фактори, които влияят за напомпването на инфлацията, т.е. от 4,8 на 2,9 вероятно инфлацията няма да бъде толкова висока и ще се задържи на годишна база около 10%”, смята икономистът д-р Щерьо Ножаров.
Какви компенсации има за инфлацията в Гърция и в България? (видео)
Толкова висока инфлация у нас не е имало от 1998 година, когато достига 18%. През следващите 24 години не преминава повече от 15%.
Годишната инфлация за май 2022 г. е 15,6%. Най-много са поскъпнали транспортните услуги, ток, храна, парно и храна.
Работодатели планират повишение на възнагражденията заради високата инфлация
Източник и видео: NOVA