Европейският съюз е открил доказателства, че телефони, използвани от служители на ЕС и ЕК, са били компрометирани от шпионски софтуер на израелска компания. Това бе съобщено в писмо, изпратено до европейския депутат Софи Инт Велд ("Обнови Европа"), предаде Reuters.
Дидие Рейндерс, комисарят по правосъдието в ЕС и подател на писмото, заяви, че е бил информиран от Apple, че неговият iPhone е бил вероятно хакнат от "Pegasus". Това е инструмент за подслушване и шпионаж, разработен от израелската фирма за наблюдение NSO Group.
Премиерът и военният министър на Испания са били подслушвани
Личните и служебните мобилни устройства на Рейндерс и други служители на ЕК са били проверени.
Следователите са открили "индикатори за компрометиране" - доказателства за извършено хакване. Те потвърдиха обаче, че не са намерили убедителни улики.
В писмото Рейндерс пише, че "не е възможно тези индикатори да бъдат отнесени с пълна сигурност към конкретен извършител".
Разследването продължава. А от израелската компания са готови да сътрудничат на ЕС.
Израелски софтуер за подслушване може да е незаконно ползван у нас
"Нашето съдействие е още по-важно, тъй като до момента няма конкретни доказателства, че е извършено нарушение. Всяко незаконно използване от страна на клиент, насочено към активисти, журналисти и т.н., се счита за сериозна злоупотреба", заяви говорител на компанията.
Срещу фирмата е заведено дело от Apple за нарушаване на условията за ползване и споразумението за услуги.
Още през април стана ясно, че мобилни телефони на служители на ЕС може да са били хакнати. Тогава Рейндерс отказа да коментира твърдението.
Правителства по целия свят са следили над 50 000 души със специален софтуер
Признанието му в писмото е отговор на запитване от европейски законодатели, които по-рано през годината сформираха комисия, имаща за цел да разследва използването на Pegasus в Европа.
Миналата седмица комисията обяви, че разследването е установило, че 14 държави-членки на ЕС, са закупили в миналото технология от NSO.
В писмото пише още, че длъжностни лица в Унгария, Полша и Испания са били в процес на разпитване за ползването на софтуера.
Инт Велд посочи, че е наложително да се установи кой е набелязал ЕК. Тя определи като скандална теорията, че зад тези действия стои страна-членка на ЕС.
Източник: Булевард България
Снимки: iStock