През последните месеци наблюдаваме изключително притеснителни климатични промени. В една част на света виждате ужасяващи жеги и суши, реки с рекордно ниски нива, разкриващи реликви на миналото, пожари и стотици души, загубили живота си заради горещите вълни. А в другата виждаме огромни порои и наводнения, разрушаващи хранителните запаси на цели страни и взимащи жертви.
Човекът ли е отговорен за промяната на климата?
Ако не се вземат драстични мерки, с които да се забави климатичната криза, до 2100 г. ще има зони на планетата, които са изцяло негодни за живот.
Най-застрашени са регионите около екватора.
Стряскащ доклад на ООН: Ефектите от климатичните промени вече са “необратими”
Даже да можем да ограничим глобалното затопляне до 2˚C над прединдустриалните нива, новите прогнози предполагат, че последиците за тропиците и субтропиците, са може би необратими. В места като Индия, Арабския полуостров и Субсахарска Африка, температурите ще бъдат много опасни през 2100 г. За опасни се считат температури над 40˚C, а за изключително опасни - над 51˚C.
А средните географски ширини ще изпитват интензивни горещи вълни поне веднъж на година.
Прогнозата е изключително притеснителна, особено имайки предвид, че шансът да ограничим затоплянето до под 1,5˚C е само 0,1%. По всяка вероятност изследователите казват, че светът ще надхвърли затоплянето с 2 ˚C до 2050 г.
В този случай изследователите смятат, че "изключително опасният топлинен стрес ще бъде обичайна характеристика на климата в Субсахарска Африка, части от Арабския полуостров и голяма част от Индийския субконтинент".
Разтърсващи снимки на хора, загубили домовете си заради климатичната криза (видео)
При нулева влажност на въздуха човешкият организъм може да понесе 50 ˚C. Но при 100% влажност дори 31°C може да причини смърт.
До 2050 г. в тропическите региони температури над 51°C се очакват през 50% от дните всяка година. А до 2100 г. тази температура може да се достигне през повчето дни.
Нещо повече, около 25% от тези дни може да са толкова горещи, че да надхвърлят изключително опасни прагове.
Комбинацията от висока влажност и висока температура могат да направят доста зони около екватора негодни за нас.
Източник: DIR.bg