Преди войната в Украйна Русия вложи 17% от златните си резерви в юани, за да се защити от евентуални санкции. Сега обаче се оказа, че е невъзможно да си ги вземе, защото за продажбата им трябва специално разрешение от Китай, което е трудно да бъде получено, пише Bloomberg, цитиран от "Сега". Според отчета на ЦБ в китайски юани са вложени 105 млрд. долара.
Това става ясно от презентация на Централната банка на Русия, подготвена за съвещание с членовете на правителството за по-нататъшната съдба на резервите и плановете те да бъдат попълнени с валута на "приятелски държави", проведено на 30 август.
Китай и Русия тържествено градят мостове – в пряк и преносен смисъл (видео)
Според документа руските власти обсъждат възможността да купят юани и други "меки" валути за 70 млрд. долара.
"В новата ситуация натрупването на ликвидни резерви в чужда валута за бъдещи кризи е изключително трудно и бавно. Замразените 300 млрд. долара не само, че не помагат на Русия, но и са слабост, символ на пропуснатите възможности", се казва в презентациятa.
Русия изнася рекордни количества петрол за Китай и Индия
ЦБ признава, че заради санкциите и забраната за операции с долари и евро това не е проста задача. Изборът трябва да падне върху малкото "приятелски държави". Но турската лира се срива - за 10 години е загубила 90% от стойността си. А дирхамите на ОАЕ са "политически риск". Остава юанът. Там обаче също има проблем - лесно може да се вложат пари, но е почти невъзможно да се изтеглят. "Изключително трудно е да се получи разрешение за продажбата на китайските юани от китайските власти във времена на криза", пише ЦБ.
В китайски "капан" са се оказали последните незамразени резерви на Русия. Около половината от 640 млрд. долара, с които ЦБ разполага преди началото на войната в Украйна, попаднаха под първата вълна западни санкции. Това са инвестициите в долари, евро, японски йени, британски лири, австралийски и канадски долари.