Сигнализирай!

Сеул обещава да забрани апартаментите-мазета като тези в "Паразит" (видео)

Gospodari.com
Gospodari.com
08.09.2022 г.
72
0

През 2020 г. "Паразит" спечели Оскар за най-добър филм, най-добър чуждоезичен филм, най-добър режисьор, най-добър оригинален сценарий, най-добри декори и най-добър филмов монтаж. Първият чуждоезичен филм в историята на Академията, който спечели две от най-престижните отличия - за най-добър филм и режисьор.

Целият свят започна да говори за "Паразит" и Южна Корея. Но темите, които бяха повдигнати, не бяха толкова приятни. Например огромното финансово и социално неравенство в страната.

Фенове на “Паразит” ознаменуваха Оскарите му със свои алтернативни плакати (видео и снимки)

Barunson E&A, IMDb

Сюжетът разказва за семейство Ким - майка, баща, син и дъщеря. Те всевъзможно се опитват да свържат двата края, докато накрая не успяват да измамят много богато семейство да ги наеме на различни позиции. Семейство Ким живее в апартамент в мазе, в квартал, пълен с такива имоти. Те и хиляди корейци живеят под земята и ако имат късмет притежават малко прозорче, което да допуска слънчева светлина. Тези домове се наричат банджия (banjiha).

Северна Корея се изказа за Squid Game и Южна Корея: “Тъжно, звероподобно общество”

Там са обречени да живеят бедните, под земята. Финансовото неравенство в страната расте с пълни обороти. Все повече хора не могат да си позволят да живеят в нормален апартамент и цели семейства с малки деца са принудени да пребивават в мазета на чужди домове.

Но животът имитира изкуството и както банджиите в квартала на семейство Ким се наводниха след огромен порой, така и в истинския Сеул се случи същото.
Barunson E&A, IMDb

Най-силният дъжд, който Южна Корея е виждала от век насам, взе 4 жертви. Три от тях са били младо семейство, което се е удавило в мазето си. А материалните щети са непосилни за оцелелите.

Но много хора не искат да се местят от страх, че няма да има къде да живеят. Макар страната да обеща, че ще предостави домове на нуждаещите се, жителите на столицата се притесняват дали това ще стане и дали няма да са по-зле от сегашните.

А наемодателите, които в повечето случаи също едвам се справят финансово, се притесняват, че ще изгубят единствения си доход.

Barunson E&A, IMDb

Апартаментите тип банджия най-често са ситуирани в бедни квартали. Повечето хора, които ги предлагат, също са живели в такъв. Колкото и мрачно да звучи, те предоставят достъпно място за живеене за много хора.

Проблемът, пред който се е изправила Южна Корея, е много по-голям от банджиите. Надяваме се, че Сеул ще спази обещанието си и ще настани живеещото в мазета население в истински домове. Някъде, където поне могат да виждат слънчевата светлина.

Източник и видео: BBC

Коментирай

За да коментираш, трябва да влезеш
в профила си или да се регистрираш!

Вход / Регистрация
Реклама

Още от Новини

Реклама

Трябва да влезеш в профила си, за да използваш тази функционалност.