Германски регулатор поема контрола над местните подразделения на руската "Роснефт", пише Свободна Европа.
Страната поставя дейностите на местното подразделение на петролната компания "Роснефт" под попечителството на германски държавен регулатор.
Германското подразделение на "Роснефт" управлява множество рафинерии в страната, включително съоръженията край северногерманския град Швет. Според Берлин целта на решението е да се гарантира националната енергийна сигурност.
ЕС е налял 85 милиарда евро в хазната на Русия с купуването на изкопаеми горива
Дейностите на "Роснефт" в Германия, които осигуряват около 12 процента от капацитета за преработка на петрол на най-голямата европейска икономика, са поставени под попечителството на федералната агенция, която управлява енергийните мрежи.
Рафинерията в Швет е четвъртата по големина в Германия и доставя около 90 процента от горивата за столицата Берлин. Тя получава суров петрол от петролопровода "Дружба" от построяването си през 60-те години на миналия век. Министерството на икономиката посочва също така, че има дългосрочни планове за бъдещето на рафинерията, в която работят около 12 000 души.
Освен нея под държавен контрол се поставят и рафинериите "МиРо" (MiRo) и "Байернойл" (Bayernoil), както и подразделението "Ер Ен рифайнинг енд маркетинг" (RN Refining & Marketing GmbH).
От "Роснефт" съобщиха, че не възнамеряват да спират вноса на руски петрол, въпреки перспективата за влизане в сила на ембарго от страната ЕС от 1 януари 2023 година.
България получи изключение от ембаргото и остава единственият вход за руски петрол в ЕС по море. През юни от "Демократична България" поискаха държавата да поеме опертивния контрол над „Лукойл Нефтохим“, но това не се случи.
Тази година германските власти поеха контрола и над дружеството "Газпром Германия", подразделение на руския концерн "Газпром".
Copyright (c) 2018. RFE/RL, Inc. Препубликувано със съгласието на Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036.