Самолетните компании лъжат за въглеродно неутралните полети. Въглеродните компенсации, на които разчита секторът, са ненадеждни и неустойчиви в дългосрочен плана. Това сочи ново проучване.
Ето коя е най-добрата песен за караоке (видео)
Водещите европейски авиокомпании подвеждат потребителите с твърдения, че последните могат да летят, без да генерират въглеродни емисии, като използват т. нар. компенсации, за да неутрализират негативното въздействие на въздушния транспорт върху околната среда. Това съобщава Bloomberg, цитирайки нов доклад на нестопанската организация Carbon Market Watch.
Като оставим настрана временния спад на емисиите по време на пандемията от Covid-19, отделяният от авиокомпаниите въглероден диоксид непрекъснато нараства през последните две десетилетия и, ако не бъде контролиран, потенциално би могъл да се увеличи трикратно до 2050 г., се посочва в доклада.
Цифри
В световен мащаб индустрията генерира приблизително един милиард тона въглероден диоксид годишно. Което е сравнимо с емисиите на икономика като Япония. От споменатите данни може да се направи извод за мащаба на целия проблем.
За да потушат опасенията сред пътниците, авиокомпаниите се обръщат към компенсациите за въглеродни емисии, като популяризират своите корпоративни инвестиции и насърчават пътниците да купуват компенсации. Целта е пътниците да покрият собствените си емисии при полетите. Но тези доброволни мерки не вършат работа. Защото превозвачите разчитат на евтини компенсации с лошо качество, за които не може да се гарантира, че ще намалят емисиите другаде. Т.е. проблемът остава с пълна сила. Заблудата идва по-скоро от прокламирането на решението. Което видимо не е и решение, макар че се твърди, че е точно такова.
„Игри на волята“ стана „Игри на свалките“ (видео)
Заключенията се основават на проучване на консултантската фирма Öko-Institut, която оценява мащаба и качеството на политиките за намаляване на емисиите от май до юли на осемте най-големи авиокомпании в Европа, колективно отговорни за над половината от общите въглеродни емисии в авиацията на ЕС през 2019 г.: Air France, British Airways, Easyjet, KLM, Lufthansa, Ryanair, SAS и Wizz Air.