52 учени от БАН са сред първите 2% на най-добрите в света за изминалата 2021 година. Съобщава Академията в деня на 153-тата годишнина от основаването си.
45 от тях се нареждат там въз основа на оценка на цялостната им творческа дейност, а научните статии на още 7 учени са получили висока оценка през миналата година.
Акад. Николай Денков отново влиза в списъка на най-добрите учени в света
Класацията на Станфордския университет групира всички изследователи в 22 научни области и 176 подобласти. Комплексният анализ обхваща информация за брой цитирания, H-индекс, коригиран в съавторство Hm-индекс, цитати на статии при различни позиции на авторство и др.
Годишнината
Българската академия на науките е правоприемник на Българското книжовно дружество. То е основано в румънския град Браила през далечната 1869 година. По повод двойния празник председателят на БАН акад. Юлиан Ревалски уточни:
"Имаме постижения както във фундаменталните изследвания, които са в основата на научните изследвания, така и в научни изследвания, които са свързани с иновации. Те са по-видими, защото са в областта на биомедицината, свързани с материали, приложими в лечението на редица болести, така и в новите материали, които получават редица приложения в областта на металознанието и космическите изследвания."
Академик Юлиан Ревалски: Работи се по проект за втора българска ваксина (видео)
По думите му през изминалата година са издадени над 40 патента, а БАН е била водеща организация в четири програми. През 2022 г. освен политиката за повишаване на възнагражденията на учените, бяха подпомогнати учени, пострадали от войната в Украйна. "С увереност можем да твърдим, че в световното пространство БАН заема достойно място", подчерта акад. Ревалски.
Той припомни, че солидна част от Академията е свързана със социалните и хуманитарните науки.
"В областта на хуманитарните науки БАН е един от стожерите на запазването на националната идентичност и културно-историческото наследство", допълни председателят на Академията.