Сигнализирай!

Европа призовава Г-20 за по-високи цели в борбата с измененията на климата

Gospodari.com
Gospodari.com
20.10.2022 г.
60
0

Европа призовава Г-20 за по-високи цели в борбата с измененията на климата преди COP27, съобщиха от Европейския парламент.

Конференцията на ООН за изменението на климата през 2022 година, по-често наричана COP27, ще се проведе от 6 до 18 ноември в Шарм Ел Шейх, Египет.

Парламентът прие резолюция, в която са изложени исканията към 27-та сесия на Конференцията на страните по Рамковата конвенция на ООН за изменението на климата.

Планетата ни е на ръба да премине шест критични за климата точки

Снимка: iStock

Евродепутатите смятат, че кризите в областта на климата и биологичното разнообразие са сред най-важните предизвикателства, пред които е изправено човечеството. Те са обезпокоени от констатациите в Доклада относно разликите по отношение на емисиите на Програмата на ООН за околната среда за 2021 г. В него се посочва, че дори ако бъдат изпълнени по-амбициозните национални цели в областта на климата до 2030 г., температурата все пак ще се повиши с 2,7°C. Отчетените в доклада тенденции показват сериозно отклонение от целите на Парижкото споразумение.

Необходимостта от спешна промяна на глобалната енергийна система се засилва и от войната в Украйна, се посочва в приетата резолюция.

Евродепутатите призовават за спешни действия още през настоящото десетилетие. Според тях много от обещанията за постигане на нулеви нетни емисии в дългосрочен план са формулирани неясно и непрозрачно.

Финансиране на борбата с изменението на климата в развиващите се страни

В резолюцията се припомня, че ЕС има най-голям принос за финансирането на борбата с изменението на климата. Тя призовава развитите страни да гарантират целево годишно финансиране на борбата с изменението на климата със 100 млрд. щатски долара. Същата средногодишна сума трябва да се подсигури и за периода 2020 - 2025 г. Така ще се подкрепят усилията на най-слабо развитите страни за декарбонизация на техните икономики.

Парламентът настоява за по-амбициозно законодателство на ЕС в областта на климата и биологичното разнообразие. Институцията обяви извънредно положение в областта на климата на 28 ноември 2019 г. През юни 2021 г. Парламентът прие Европейския закон за климата. Той превръща политическия ангажимент на Европейския зелен пакт в обвързващо задължение за ЕС и държавите членки.

В момента Парламентът преговаря с държавите членки относно пакета „Подготвени за цел 55 през 2030 г.“ Идеята е да се даде възможност на ЕС да постигне по-амбициозната цел до 2030 г.

Снимки: iStock

Коментирай

За да коментираш, трябва да влезеш
в профила си или да се регистрираш!

Вход / Регистрация
Реклама

Още от Новини

Реклама

Трябва да влезеш в профила си, за да използваш тази функционалност.