Немска медия: България e сред страните с най-малко количество отделени CO2 емисии - това пише Tagesschau по повод поредния доклад на Европейската комисия на тема екология.
Изданието дава страната ни заедно с Чехия и Унгария като пример за държави, отделящи по-малко вредни емисии, отколкото е допустимият максимум. В същото време Германия не изпълнява целите си в областта на климата, подчертават още от Tagesschau. В статията се описва и че това ще доведе до санкции за Германия в размер на няколко милиона евро заради пропуснато изпълнение на целите за климата през 2013 и 2020 година. Основният проблем според немските власти са емисиите от секторите транспорт и строителство.
"Налага се да купуваме права за отделяне на емисии от държави като България, Чехия и Унгария", казват от икономическото министерство. Причината - в тези страни вредните емисии са далеч под нормата.
Докато ние използваме разпадащи се хартиени сламки, частните самолети на знаменитостите бълват тонове въглеродни емисии
Европейският парламент за вредните емисии
Гражданската авиация причинява над 13% от общите емисии на въглероден диоксид от транспорта в ЕС. Парламентът гласува позицията си за промени в правилата за сектора през юни 2022 г. Депутатите искат схемата за търговия с емисии да важи за всички полети с начална точка в Европейското икономическо пространство.
Освен това се предвижда постепенното преминаване към екологично устойчиви горива в авиацията. Парламентът иска екологичните съставки да станат част от авиационните горива от 2025 г. А техният дял да достигне 85% от горивата на летищата в ЕС до 2050 г.
Колите и микробусите са отговорни за около 15% от емисиите на въглероден диоксид в ЕС. Парламентът прие предложение от 2035 г. новите коли и микробуси да са с нулеви емисии. Преди това – през 2030 г., емисиите от автомобили трябва намалеят с 55%, а от микробусите – с 50%.
Парламентът подкрепи въвеждането на нова схема за търговия с емисии за сухопътния транспорт и отоплението. Депутатите искат фирмите да плащат добавка върху цените на замърсяващите горива. Предлагат обаче индивидуалните потребители да бъдат освободени до 2029 г.
Сред секторите, които не са обхванати от настоящата схема за търговия с емисии, са транспортът, селското стопанство, сградите и управлението на отпадъците. Емисиите от тези сектори представляват около 60% от общите емисии на ЕС и Комисията предлага емисиите от тях да бъдат намалени с 40% до 2030 г. спрямо нивото от 2005 г.
Това трябва да се случи с определянето на национални цели за намаляване на емисиите, които са фиксирани на база на брутния вътрешен продукт на глава от населението в отделните страни. Страните с по-ниски доходи в ЕС ще получат подкрепа за реализиране на заложените цели.