На пръв поглед, Дойчин, Мирослав и Цветомир нямат много общо. Дойчин отглежда водни лилии в Плевен, Мирослав произвежда екологично чисти плодове и зеленчуци край Мездра. А Цветомир прави бира в Чипровци. Това, което свързва обаче тримата собственици на малки семейни бизнеси, е искрената им любов към това, което правят, и желанието да го споделят с клиентите, пише Фондация "Америка за България".
Нови хоризонти се отварят пред най-гиздавия град в България
Тримата бяха сред над 80 представители на малки бизнеси и сдружения, работещи в сферата на туризма в Северна България, които участваха в двудневно обучение по селски туризъм в Габрово, организирано от Фондация „Америка за България“. Като част от подкрепата на Фондацията за предприемачеството и развитието на туризма в страната, обучението предостави възможности за сътрудничество и практически съвети от италиански и български експерти в туризма.
Привлякоха ни историите на Дойчин, Мирослав и Цветомир, но вдъхновяващото у тях се оказа вярно за всички участници. Те са доказателство, че с честен, упорит труд може да пожънете успех. Те са изключително ценни за своите общности, защото привличат приходи за местната икономика и повече видимост за своите региони. Също така, ангажирайки другите в общността, те им показват на какво са способни, ако работят заедно.
Прекланяме се пред усилията на малкия бизнес, като ви представяме три зебележителни примера:
Майорът и лилиите
Според Дойчин Владимиров по-трудно се управлява бизнес, отколкото армейски взвод.
Можем да му се доверим – той прекарва над 25 години като офицер в Българската армия.
След като се пенсионира преди десетилетие, слабостта му към водните лилии и изобилието от свободно време отвеждат Дойчин на най-голямото приключение в живота му. Първоначално той просто желае да изкопае водоем, където да държи любимите си лилии. Водоемът обаче се намира точно до главния път преди Плевен. И преминаващите неминуемо започват да забелязват красивите, ароматни растения и човека, който се грижи за тях с толкова всеотдайност.
Не след дълго започват буквално да валят поръчки за „аква букети“ отблизо и далеч. А посетителите непрекъснато се увеличават.
Така хобито на Дойчин прераства в единствената по рода си в България ферма за водни лилии и ботаническа градина, простираща се на 20 декара площ. Фермата предлага на посетителите над 55 вида водни растения.
Дойчин често работи по 14 часа, потопен до гърди в студена вода. Въпреки това, споделя колко е горд, че толкова много хора му се доверяват да внесе настроение на празника им чрез цветни творения . И видимо се трогва, когато разказва за двамата млади, които наскоро се сгодяват във фермата.
Направи си бизнес „по мярка“ с академията за предприемачество
Плодовете (и зеленчуците) на добре свършената работа
Мирослав Пешовски може да говори с часове за превъзходството на копривата пред конвенционалните торове. А също и за това колко е важно да се съобразяваме с естествения ритъм на растенията. Той прилага тези принципи на практика в семейната ферма за биодинамично производство на плодове и зеленчуци „Версол“.
Ако всички производители бяха толкова грижовни към земята и запалени по това, което правят, колкото Мирослав, щяхме да имаме далеч по-запазена природа. А ние потребителите – да сме много по-здрави. За момента просто можем да се присъединим към хилядите доволни клиенти през годините, оценили превъзходното качество и ненадминат вкус на плодовете и зеленчуците на „Версол“.
Възобномяеми източници
Мирослав отдавна се интересува от устойчив начин на живот. Дълги години той е работил в сферата на възобновяемите енергийни източници. С биодинамично земеделие се захваща, когато той и съпругата му научават, че предстои семейството им да порастне с още един член. С раждането на първата му дъщеря се ражда и стопанство „Версол“. Което понастоящем е и дом на вече четиричленното семейство.
Началото не е леко, но за осем години „Версол“ постига пълна енергийна независимост (слънчевата енергия задоволява всички нужди на стопанството). И дава прехрана на пет местни семейства и снабдява с чиста храна стотици клиенти в цялата страна.
Ако искате да научите повече за естественото наторяване и техники на отглеждане, защо биодинамично отглежданите продукти са по-полезни от обикновените – както и да се уверите сами чрез дегустация – можете да посетите Миро и семейството му на място във фермата. Обадете се предварително, за да могат стопаните да се подготвят за вашето посещение.
Ин пиво веритас
Тази година Цветомир Стефанов отпразнува двадесетия си рожден ден и сваряването на 120-тата си партида с бира.
Основателят и управител на Чипровско пиво – единствената крафт пивоварна в Северозападна България, не смята това обаче за кой знае какво постижение. Плановете му са далеч по-амбициозни – той желае да популяризира родния си град Чипровци. И да развие туризма в региона.
Млада фризьорка от Ловеч демонстрира първия урок по предприемачество: “Вярвай в себе си!”
Цветомир винаги е бил будно дете и отличен ученик с особен интерес към занаятчийството. В производството на бира – което за познавачите е истинско изкуство – той намира достойно поприще.
„Също така, предприемачеството е единственият начин да остана в Чипровци и да развия този град“, споделя той за своите първи стъпки в производството на крафт бира.
С баща си започват първите опити да варят бира в домашна среда още преди четири години. Но едва след Фестивала на чипровския килим през май 2019 г. придобиват достатъчно увереност, за да превърнат хобито си в бизнес. (На фестивала успяват да продадат 500 бири за по-малко от два часа!)
Пивоварна „Чипровско пиво“ отваря врати през 2020 г. И оттогава работи с ресторанти, магазини и членове на общността за популяризирането на Чипровци и региона. Другата им кауза е да образоват хората за ползите и удоволствието от пиенето на качествена бира.
Традиционна атмосфера
Освен хубава бира, Цветомир и семейството му предлагат на гостите на Чипровци и настаняване в традиционна атмосфера. През октомври заработи семейната къща за гости „Павловата къща“. Тя е наречена на известния чипровски художник Георги Павлов – Павлето.
Бизнесите на Дойчин, Мирослав и Цветомир бяха сред одобрените проекти в конкурса на Фондация „Америка за България“ за развитие на селски туризъм в Северна България през 2022 г.