Проучване: 70% от тийнейджърите са онлайн между един и три часа ежедневно.
Над 50% от анкетираните влизат в социални мрежи поне пет пъти на ден, като най-използвани са TikTok, Snapchat и Facebook. Това сочи проучване на Държавната агенция за закрила на детето и Черноморската академия за сигурност. Анкетирани са 1273 ученици в шести, седми и осми клас на територията на Варна.
Почти всички анкетирани сърфират онлайн през мобилен телефон, като следват най-вече актуалните за тях инфлуенсъри и ютубъри.
Повечето подрастващи са запознати с настройките за поверителност. Над 60% от децата са водили разговори с родителите си как да сърфират безопасно, а 20% говорят за това с приятели.
Българите са слабо защитени от дезинформацията и онлайн манипулирането
Онлайн тормоз
Ако се почувстват застрашени или тормозени онлайн, близо 77% от анкетираните биха се обърнали към родителите си. 9% споделят, че тормозът не е приключил след сигнализиране на институциите.
Голяма част от учениците приемат като тормоз публикуването на снимки и видеоклипове онлайн, които могат да ги злепоставят. Половината от тях добавят също изнудване и разпространяване на слухове. Близо 500 тийнейджъри са били свидетели на грубо поведение онлайн, а 230 споделят за обиди относно външния им вид.
Комуникация с непознати
Проучването показва, че над 50% от учениците играят в мрежа с непознати, а над 60% са получавали покани за приятелство от хора, които не познават.
Повече от 30% от тийнейджърите познават хора с фалшиви профили в социалните мрежи.