Саботаж на всякакво обсъждане по същество, за да се брани Гешев.
Депутатите отложиха разискванията по шест законопроекта за промени в Наказателно-процесуалния кодекс и в Закона за съдебната власт. В тях се включва и предложението за създаване на механизъм за разследване на главния прокурор.
Механизмът за разследване на главния прокурор бе бламиран от т.нар. “коалиция Рашидов” между ГЕРБ, ДПС, БСП и „Български възход“, към която днес се причисли и “Възраждане”. С това истинският тест за третия мандат се провали.
Часове наред браниха Гешев в правната комисия
Въвеждането на механизъм за разследване на главния прокурор е първата крачка от съдебната реформа. Тя бе основно обещание в предизборните кампании, поставена като условие за подкрепа за третия мандат. Но и част от Плана за възстановяване и устойчивост.
Заседанието на парламентарната правна комисия продължи почти 6 часа и приключи малко преди 21.00 часа. Депутатите трябваше да приемат промените в Наказателно-процесуалния кодекс, съгласно които се въвежда механизъм за разследване на главния прокурор. Проектите бяха три – на Министерски съвет, на Надежда Йорданова от ДБ и на “Възраждане”. До гласуване обаче така и не се стигна.
Причината бе предложението на председателя на комисията Радомир Чолаков от ГЕРБ в четвъртък да се формира работна група по текстовете. И те да влязат в зала следващата седмица, когато да се изслуша и главният прокурор Иван Гешев.
Препечатваме публикация на адвокат Адела Качаунова по темата.
Заседанието на парламентарната комисия по правни въпроси вчера беше организирано и проведено като саботаж на всякакво обсъждане по същество, в което биха могли да се чуят аргументи в подкрепа на измененията в НПК, отнасящи се до главния прокурор и прокуратурата. Дневният ред беше от 6 точки. Всяка от които дълги сами по себе си, и бяха поканени много официални гости, а самоволно присъстваха и представители на НПО сектора. Впечатление направи, че становището на НПО не беше качено навреме на сайта на НС, макар да постъпи същия ден като това на ВКС.
Главният прокурор щеше да присъства, но вместо него се явиха 4 негови заместника. След краткото представяне на 6те законопроекта от вносителите думата беше дадена по старшинството на гостите. Великодушно председателят на ВСС отстъпи на Пламен Панайотов думата, който изненада със заявката, че конкретни хора от ЮФ на СУ биха дали експертна помощ в зависимост от политическата воля. Малко като вие ни кажете какво да направим, ще го свършим. После думата взе Боян Магдалинчев, който дълго и напоително чете самите законопроекти, разтягайки времето до безобразие без да бъде прекъснат от водещия заседанието. След него хорът подеха Цветинка Пашкунова. Тя, макар да не подкрепи кандидатурата на Гешев през 2019 г. вече не е така критична. Вероника Имова, тази българска майка, вече приспа аудиторията и никой не можеше да продължи работа. Затова и се даде почивка.
След почивката заседанието продължи дълго. А представителите на НПО можеха да получат думата едва след 20 часа, когато никой никого не искаше да слуша. Колкото и вносителите Крум Зарков и Емил Дечев да се опитваха да говорят по същество и влеят разум или ако това не е възможно, поне юридическа мисъл у мнозина от присъстващите, дискусията остана на печално ниско ниво, аргументите предварително солидаризирани и повтаряйки мантрата за противоконституционност.
Чуха се абсурди като че става дума за дискриминационни разпоредби. И това за пореден път илюстрира вопиещата нужда от осъвременяване на знанията на магистратите.
Все пак в края на 5те изнурителни часа се реши, че главният прокурор следва да се яви, въпреки 4та негови аватари пратени да бранят статуквото. Няма как да подминем изявлението на Сарафов, който с гордост заяви, че в работил с Филчев, като една червена точка в неговото cv, въпреки че Филчев е онзи главен прокурор, когото никой не смее да разследва и 20 години по-късно.
Този саботаж, организиран с любезното съдействие на същите парламентарни сили, които основно правят голямото undo на реформите от миналата година, разкри и съюзът на силите, обединени с цел да не позволят и косъм да падне, образно казано, от цялата власт на главния прокурор. Без значение Съвет на Европа, Комитет на министри, Европейски съд по права на човека, План за възстановяване и устойчивост, Шенген. И всички плащания, които ще пострадат. Хоризонтът им не е далечен и сякаш това не ги засяга.
Макар незапознатите с темата трудно да разбират защо е цялото говорене, смея да твърдя, че именно тази реформа в съдебната власт е от значение за бъдещото развитие на държавата и я формира за децата ни.