Мексико въведе строги мерки срещу тютюнопушенето. Сега в страната е в сила един от най-строгите закони в света, съобщава ABC News.
Новият закон, който е част от реформата на Общия закон за контрол на тютюнопушенето, влезе в сила в неделя. С него бе въведена пълна забрана за пушене на обществени места, включително хотели, плажове и паркове.
Промоцията, рекламата и спонсорството на тютюневи изделия също са забранени. Продажбата и употребата на електронни цигари и вейпове също ще бъдат ограничени.
Генералният директор на Световната здравна организация Тедрос Аданом Гебрейесус похвали закона в Twitter .
„Браво Мексико!“, написа той.
„СЗО приветства такъв смел ход за контрол на тютюна. Можем да накараме всички страни да засилят политиките без тютюнопушене и да ни помогнат да предотвратим 8 милиона смъртни случая всяка година“, допълва Гебрейесус.
Новата пълна забрана обхваща съществуващ федерален и щатски закон за контрол на тютюнопушенето, който влезе в сила през 2008 година. Той забранява пушенето в закрити помещения като барове, ресторанти и на работните места.
Нова Зеландия въвежда едни от най-строгите закони срещу тютюнопушенето
Мексико, където най-продаваната марка цигари е Marlboro, сега се присъединява към нации като Ирландия, Гърция, Унгария и Малта. В тези държави също са въведени най-мерки за свободна от тютюнев дим среда.
Гражданите обаче поставят под съмнение прилагането на новия закон заради ширещата се корупция в страната. Според тях мнозина ще продължат да пушат.
Различни мнения бяха споделени и в социалните медии, част от тях свързани със суровия характер на новия закон.
Коментирайки пътя на Мексико към контрола на тютюнопушенето, националният консултант на Панамериканската здравна организация д-р Хуан Артуро Сабинес каза през декември 2022 г., че строгите мерки ще доведат до „изправяне срещу една от най-мощни индустрии в света“.
Около 16% от възрастните в Мексико са пушачи. Тютюнопушенето причинява почти милион смъртни случая в Америка всяка година. Боливия и Чили държат най-високите нива на тютюнопушене в региона, съответно 40% и 38,7%.
Бразилия, Ел Салвадор, Мексико и Чили са сред латиноамериканските нации, които също обмислят прилагането на политики за контрол на тютюнопушенето, за да намалят употребата на тютюн, която убива над 8 милиона души годишно.