България е част от най-големия космически проект на НАТО.
16 съюзници в НАТО, заедно с поканените за членове Финландия и Швеция, стартират нова инициатива. Тя ще трансформира начина, по който НАТО събира и използва данни от Космоса. Значително ще подобри разузнаването и наблюдението на НАТО и ще осигури съществена подкрепа за военните мисии и операции на Алианса. Сред участващите страни е и България. Това става ясно от информация, публикувана на официалния сайт на НАТО.
Най-големият космически проект на НАТО е наречен „Алианс за постоянно наблюдение от Космоса“ (APSS). Той предвижда създаването на т.нар. виртуално съзвездие Aquila, което включва както национални, така и комерсиални космически активи като сателити, използвайки най-новите постижения в цивилните космически технологии. Като такова, то ще спомогне за рационализиране на събирането, споделянето и анализа на данни между съюзниците и командната структура на НАТО, като същевременно ще генерира икономии.
„Този проект е чудесен пример за гражданско-военно сътрудничество“, казва заместник-генералният секретар на НАТО Мирча Джоана.
Джеф Безос изпраща първия изцяло женски екипаж в Космоса
Приносът на Люксембург от 16,5 милиона евро поставя основите на инициативата.
Интегрирането и ефективното използване на данни от Космоса е нарастващо предизвикателство, посочват от НАТО.
APSS ще спомогне за по-добра навигация, комуникации и откриване на изстрелвания на ракети. Чрез използване на най-новите технологии от индустрията, проектът ще помогне за напредъка в програмата на НАТО за иновации и ще предложи нова платформа за ангажиране с нарастващата космическа индустрия.
APSS представлява важен елемент от прилагането на Всеобхватната космическа политика на НАТО, приета през 2019 г.