Как се роди руската лъжа за "украинските нацисти"?
Русия не спира да повтаря, че войната срещу Украйна била акт на самозащита срещу украинските "нацисти" и "фашистите" от Запада. Тази пропаганда има дълга традиция. Дойче веле разказва откъде започва всичко.
От Кремъл продължават да твърдят, че руската нападателна война срещу Украйна е акт на самозащита, а правителството в Киев е нацистки режим. Руската пропаганда не се уморява да повтаря, че "украинските фашисти" са заплаха за хората от руски произход. Това припомня кореспондентът на АРД в Москва Щефан Лак. Той цитира и думите на руския президент Владимир Путин, казани наскоро по повод свалянето на украинския президент Виктор Янукович от власт през 2014 година:
"Войната започна тогава. Тя продължи осем години с целта да бъдат унищожени хората, които са свързани с руската култура и с руския език". Според Путин именно "украинските националисти" са започнали тогава война срещу Русия.
Путин отново се оправда със Запада за войната в Украйна (на живо)
Всеки враг се обявява за нацист
Евромайданът в Киев, който доведе до събарянето на проруското правителство на Янукович, е изиграл решаваща роля за наратива на Кремъл, съгласно който в Киев управлява нацистки режим, казва пред АРД проф. Елисавета Гауфман, експертка по Русия.
Тя посочва, че за целите си руската пропаганда е използвала това, че в проевропейското протестно движение наред с множеството демократични сили са участвали и националисти. "По руската телевизия тогава се казваше, че в Евромайдана участва само десният сектор", казва тя. Оттам нататък естествено става по-лесно цялото движение да бъде определено като нацистко или фашистко, обяснява Гауфман.
Кремъл не за първи път твърди, че трябва да се защитава от нацистите. Този аргумент бе използван и при анексията на Крим, както и за разпалването на вълнения в Източна Украйна. Но тази пропаганда има и още по-дълбоки корени, посочва пред АРД историчката Вероника Вайнланд: "Трябва да се знае, че още по времето на Сталин всеки, обявен за враг, бе принципно определян като нацист или фашист".
Русия: ЕС е "Четвъртият райх"
Руската пропаганда се възползва и от разпространения най-вече в Западна Украйна култ към украинския националистически лидер Степан Бандера. Междувременно обаче за нацисти биват обявявани и тези, които подкрепят Украйна. Още по време на Евромайдана ЕС бе наричан по руската телевизия "Четвърти райх", казва пред АРД Гауфман. "Сега стана по-популярно да се казва, че през 1941 година не само нацистите, а цяла Европа е била срещу Русия."
Руският външен министър Сергей Лавров наскоро стигна и още по-далече, обвинявайки председателката на ЕК Урсула фон дер Лайен в расизъм. "Урсула фон дер Лайен обяви, че краят на войната трябва да бъде поражение за Русия и то такова, че руската икономика да не може да се възстанови от него с десетилетия. Това не е ли расизъм, не е ли нацизъм? Не е ли това опит за окончателно решение на руския въпрос?"
Войната има нужда от подкрепата на населението
По повод 80-та годишнина от победата на Червената армия в битката при Сталинград Путин направи директно сравнение с войната в Украйна, позовавайки се и на решението на германското правителство да достави на Украйна танкове "Леопард 2": "Отново ни заплашват с германски танкове. И отново искат да се бият срещу Русия на украинска земя - чрез наследниците на Хитлер, поддръжниците на Бандера".
Изкривяването на историческите факти за оправдаване на собствените действия в Русия междувременно е ежедневие, посочва пред АРД историчката Вайнланд. Все по-силната пропаганда обаче е знак за нарастваща безпомощност. Само че днес "не се забелязва духът на всенародната война срещу врага, както бе по време на Втората световна война", казва Вайнланд.
Поради това и руската пропаганда се промени, констатира АРД. Сега акцентът е, че Западът и особено НАТО злоупотребяват с Украйна, за да могат да водят там война срещу Русия, както каза наскоро секретарят на руския Съвет за сигурност Николай Патрушев: "В 21-и век колективният Запад е тръгнал срещу Русия, използвайки за това марионетния режим в Киев".
Но Путин има нужда от подкрепата на населението за войната си, изтъква Вайнланд. "Без поддръжката на населението елитът не би могъл да води войната така, както иска."