САЩ забраняват TikTok със закон.
Белият дом подкрепи закон, предложен във вторник от дузина сенатори, който дава на администрацията на Джо Байдън нови правомощия да забранява притежаваното от Китай видео приложение. Документът касае и други чуждестранни технологии, ако те представляват заплаха за националната сигурност, предава Reuters.
Този ход подчерава усилията на редица законодатели да забранят популярното приложение. То е собственост на китайската компания ByteDance и се използва от повече от 100 милиона американци.
Законопроектът ще даде на Министерството на търговията възможността да налага ограничения, включително забрана на TikTok и други технологии, които представляват риск за националната сигурност. Това заяви сенаторът демократ Марк Уорнър, който председателства Комисията по разузнаване. Законът ще се прилага и за чужди технологии от Китай, Русия, Северна Корея, Иран, Венецуела и Куба, каза той.
Американските агенции премахват TikTok от федералните устройства
От TikTok разкритикуваха мярката. И посочиха в изявление, че всяка „забрана на TikTok от САЩ е забрана за износ на американска култура и ценности към над милиарда хора, които използват нашата услуга по целия свят“.
Законопроектът ще изисква министърът на търговията Джина Раймондо да идентифицира и да се справи с чуждестранните заплахи за продуктите и услугите на информационните и комуникационни технологии.
TikTok беше обект на все по-голяма критика поради опасения, че потребителските данни могат да се окажат в ръцете на китайското правителство, подкопавайки интересите на западната сигурност.
Сенаторите, които представят закона, водени от Уорнър и републиканеца Джон Тюн, включват също демократите Тами Болдуин, Джо Манчин, Майкъл Бенет. А също и Кирстен Гилибранд и Мартин Хайнрих. Те са заедно с републиканците Деб Фишер, Джери Моран, Дан Съливан, Сюзън Колинс и Мит Ромни.
Главният изпълнителен директор на TikTok Шу Зи Чу трябва да се яви пред Конгреса на 23 март.
Комитетът за чуждестранни инвестиции в Съединените щати (CFIUS) към правителството на САЩ, орган за национална сигурност, през 2020 г. единодушно препоръча ByteDance да се откаже от TikTok. Това се случи поради опасения, че потребителските данни могат да бъдат предадени на правителството на Китай.
TikTok и CFIUS преговарят повече от две години относно изискванията за сигурност на данните. Социалната мрежа твърди, че е похарчила повече от 1,5 милиарда долара за усилия за сигурност на данните. И отхвърля обвиненията в шпионаж.
Припомняме, че по-рано Еврокомисията забрани влизането в TikTok от служебните телефони на служителите си. Това включва личните и служебни устройства, предаде еврокомисарят по вътрешния пазар Тиери Бретон.
Не е дадена информация дали решението е провокирано от възникнали инциденти. Липсват и детайли относно мерките за контрол, които ще бъдат наложени.