Първи фалит на голяма банка в САЩ след финансовата криза през 2008 г.
16-та по големина банка в САЩ фалира, след като в петък калифорнийският банков регулатор назначи Федералната корпорация за гарантиране на депозитите като синдик, предадоха световните агенции.
Банката беше специализирана основно във финансиране на стартъпи и технологични компании. В края на миналата година финансовата институция отчете активи за 209 милиарда долара.
Затова фалитът на Silicon Valley Bank е изненадващ и предизвика трус на световните пазари, пише в. Дневник. Милиарди долари на технологични компании и инвеститори остават блокирани.
От Федералната корпорация за гарантиране на депозитите обявиха, че всички офиси и клонове на Silicon Valley Bank ще отворят на 13 март. Тогава вложителите ще имат достъп до своите застраховани депозити. Проблемът обаче е, че 89% от депозитите в банката не са застраховани.
САЩ достигнаха тавана на дълга си
Федералната корпорация за гарантиране на депозитите търси изход от кризата, като търси банка, която да се слее със Silicon Valley Bank. В същото време компанията-майка на Silicon Valley Bank - SVB Financial, търси купувачи за другите си активи, които включват инвестиционната банка SVB Securities, компанията за управление на активи Boston Private и фирмата за капиталови изследвания MoffettNathanson.
Не е изключено проблемите на Silicon Valley Bank да засегнат и други банки в следващите дни.