"Мартенската лудост" е тук! Дойде време за едно от най-очакваните ежегодни спортни събития. Финалният турнир на колежанското първенство в САЩ всяка година предлага феноменални истории на малки училища, побеждаващи серия от гиганти по пътя си и окичвайки се със слава. Какво обаче прави шампионатът толкова популярен?
Средностатистическият спортен фен би си казал, че това е просто ученически турнир между непрофесионални състезатели, който не носи кой знае какви облаги. На всичкото отгоре се играе по "детски" правила и не е най-високото ниво в спорта. И ще бъде прав. Донякъде. Но в американската спортна култура колежанският спорт е много повече от това.
Доказателство за това са телевизионните рейтинги. През миналата година единствено Супер Боул е имал по-голяма аудитория от Финалната четворка на колежанския баскетбол. Полуфиналният мач между унивеситетите на Северна Каролина и Дюк е събрал пред екраните над 17 милиона души.
Историята на туринра започва през 1939 г. Във времето той е печелен от някои от най-великите играчи в историята - Майкъл Джордан, Карийм Абдул-Джабар, Меджик Джонсън и Айзеа Томас. Именно това е мястото, където се заражда епичната битка между Меджик и Лари Бърд в края на 70-те.
Арестуваха легенда от НБА за престрелка от автомобил (видео)
Оттогава турнирът не се е променил значително, като основната промяна става през 1995 г. Тогава отборите се увеличават на 64, а възможността за прогнозиране на крайния победител става почти илюзорна. Всяка година милиони американци попълват схемата на турнира, опитвайки се да познаят точният развой на всяка една среща. Редица сайтове предлагат безплатен вход и игра за седемцифрени суми за осмелилите се да познаят победителят от 63-те срещи. Голямата уловка е, че се знаят участниците единствено в първите 32.
Освен това "Мартенската лудост" е мястото на най-голямо количество съсредоточен баскетболен талант в света.
Само около 9% от стипендиантите в Първа дивизия на колежанската система стигат до НБА. По-голямата част от останалите обаче заливат целия свят, а таланти от тези отбори виждаме в последствие да стигат дори до България. В края на март и началото на април рядко има по-голямо спортно шоу от младите таланти на световния баскетбол, така че се подгответе за много подобни забивки и решени мачове с кошове със сирената в социалните ви мрежи в следващите седмици.