Все повече софиянци купуват кокошки-носачки за яйца, пише Darik. Великден наближава, а се очаква ново поскъпване. Собственичката на малък кокошарник край София с 10 носачки твърди, че домашното производство освен по-здравословни, излиза и по-евтино.
Обявиха резултатите от проверките на цените на хранителните стоки (видео)
„Купих кокошките още като ярки, през ноември миналата година. Живеят в специално изграден за целта кокошарник. Със съпруга ми преценихме, че двете ни деца - на 2 г. и на 5 г., заслужават да отраснат с качествена храна“, разказва Биляна Иванова.
Четири месеца по-късно кокошките започнали да снасят, като средно една носачка дава по едно яйце на два дни, а понякога и по-често. Жената купила своите от животински пазар в Горна Малина.
„В момента цената на ярка /млада женска кокошка, която все още не е проносила/, върви между 16 и 25 лв. в зависимост от породата. Най-предпочитани са „Ломан Браун“ заради огромната носливост“, допълва Иванова.
Между града и селото
Убежище за животни спасява агнета от великденската трапеза (видео)
Тъй като семейството живее и работи в столицата, кокошките са снабдени с автоматизирани хранилки, поилки и полози за снасяне. Така на практика се налага да ги посещават на 2-3 дни, за да съберат яйцата и да презаредят с храна и вода за следващите дни.
„Знам за приятели, които отглеждат кокошки на тераса на последния етаж на блок в нова кооперация в един от елитните столични квартали“, споделя Иванова.
Всяка кокошка изяжда около 100-120 грама храна дневно. За 10-те си питомници купуват около килограм храна на стойност 1 лев.
„Въпросът тук не е за пари. А за това, че яйцата винаги са били супер храна“, смята стопанката.
За това как е гледана кокошката и колко качествено е яйцето, белег е жълтъкът. Ако е жълт, то животното е хранено предимно с царевица. Ако цветът му е по-скоро оранжев, значи птицата е хранена със семена, но и е била на свободна паша, където си е намирала трева и червейчета - изключително полезни за нея.