България е изправена пред фалит, алармира МФ (Министерството на финансите), цитирано от NOVA.
Твърдението е изказано в доклад на министъра на финансите Росица Велкова-Желева.
Според документа, България е заплашена от фалит и има сериозен проблем с поддържането на фискалната стабилност. Съществува риск за промяна на съществуващия курс на лева към еврото.
Ето защо, според нея, за неопределено време се налага отлагане на присъединяването ни към еврозоната. Освен това да се наложи вземането на заем от МВФ, за да се спаси фискалната стабилност. Това пък от своя страна ще наложи сериозни финансови рестрикции.
Първи фалит на голяма банка в САЩ след финансовата криза през 2008 г.
В тази ситуация ще се стигне и до замразяване на доходите.
Написаното е част от проект на протоколно решение на Министерския съвет за одобряване на параметри, допускания и мерки за разработване на проект на Закон за държавния бюджет на Република България за 2023 г., актуализирана средносрочна бюджетна прогноза за периода 2023-2025 г. като мотиви към него и средносрочна бюджетна прогноза за периода 2024-2026 г.
„Разработените от Министерството на финансите разчети показват, че при запазване действието на приетите през 2022 г. политики и отразяване на фискалните ефекти от влезли в сила нормативни актове, предопределящи приходите и разходите, целогодишният ефект за 2023 г. предполага значително влошаване на бюджетното салдо на сектор „Държавно управление“ в размер на 6,9 на сто от БВП, за което Министерството на финансите сигнализира още през август миналата година“, алармира министърът на финансите. Тя добавя, че това е резултат от политическите мерки, взети от последните няколко Народни събрания.
Според нея, в резултат на мерките, които бяха предприети от 47-ото Народно събрание, което излъчи правителството с премиер Кирил Петков и финансов министър Асен Василев, „целогодишният ефект от прилагането на тези политики и изместването на нереализираните инвестиционни разходи водят до значително увеличаване на разходите по бюджета за 2023 г. и в средносрочен план дефицитите са отново в порядъка на 6-7 % от БВП“.
„За преодоляване на всички рискове правителството следва да положи всички усилия за придържане към цифровите фискални правила и ограничения по ЗПФ. Съответно да предложи постоянни консолидационни приходни и разходни мерки за достигане на целевите нива на дефицита за периода 2023-2026 година“. Това заявява още Желева.