Твърде голяма, за да фалира: какво става с Credit Suisse.
Тя е сред 30-те глобални играчи в банковия сектор, смятани за твърде големи, за да фалират: частната швейцарска банка Credit Suisse има проблеми със своята ликвидност. Спасяват я засега с кредит за 50 милиарда франка, пише Дойче веле.
Credit Suisse изпадна в криза на доверието, след като акциите ѝ се сринаха на швейцарската фондова борса. В сряда акциите на банката спаднаха с до 30 процента в края на търговията. За решаването на проблема със своята ликвидност от банката решиха да заемат до 50 милиарда швейцарски франка (54 милиарда щатски долара) от Националната банка на Швейцария.
Заемът е изцяло обезпечен с първокласни активи. Освен това от банката обявиха серия от операции по обратно изкупуване на дълг за около 3 милиарда швейцарски франка. "Това са решителни мерки за укрепване на Credit Suisse", заяви генералният ѝ директор Улрих Кьорнер.
Кризата, която експерти се надяват да е само временна, започна след като стана известно, че най-големият акционер във финансовата институция, а именно Саудитската национална банка, отказва да налива повече пари в Credit Suisse. Причината е в някои регулаторни ограничения, уточниха от Рияд. Миналата година Credit Suisse реализира загуби за 7,3 милиарда франка, а вложители изтеглиха активи за други 123 милиарда франка.
Брендо имал поне 55 млн. франка и 84 сметки в Credit Suisse
Кризата предизвика сътресения на финансовите пазари
Така Credit Suisse става първата глобално значима банка от финансовата криза насам, която трябва да бъде спасявана със спешни заеми. Драматичният спад в цената на акциите ѝ предизвика безпокойство в целия свят и доведе до сътресения на финансовите пазари. В същото време обаче няма признаци за това, че кризата в частната банка може да се пренесе и върху други швейцарски кредитни институции – в това число и заради проблемите на американската Silicon Valley Bank.
От Credit Suisse се опитаха да успокоят клиентите си. Това е една "много добре капитализирана банка", подчерта шефът на Credit Suisse Switzerland Андре Хелфенщайн в интервю за швейцарската телевизия Blick TV.
Във връзка с проблемите на частната швейцарска банка, която е сред 30-те големи банки в света, смятани за твърде големи, за да фалират, финансови институции, регулаторни органи и правителства по света се опитват да оценят рисковете. Отделни правителства дори поискаха от Швейцария да се намеси.
Линднер: "Германската кредитна система е стабилна"
В Германия министърът на финансите Кристиан Линднер увери, че германската кредитна система е стабилна. "Федералното правителство е в постоянен и интензивен обмен на мнения с всички заинтересовани страни", подчерта той пред обществената телевизия АРД.