129 са официалните партии у нас.
Всеки българин с избирателни права може да събере 50 съмишленици, с които да учредят Инициативен комитет, който стои в основата на партията им, разказва експертът по конституционно право Симона Велева. Учредителната декларация трябва да се публикува в най-малко един ежедневник, а в следващите три месеца - да се проведе учредителното събрание.
Държавата подхранва социално слаби политици с крещящи „визии“ пред избори
„На него вече трябва да приемете своето име, ръководни и контролни органи. Може би, една от най-трудните задачи, е да съберете най-малко 2500 членове, които да дадат своите лични данни и с всички тези документи да отидете в Софийски градски съд”, обясни експертът пред NOVA.
Без герб и знаме на държавата
Всяка политическа организация трябва да представи лого, устав, ръководен състав на бъдещата партия.
„Политическата партия не може да съдържа в своите символи знамето, герба на държавата, наименования или символи, които са против общочовешки ценности”, поясни Велева.
При кои случаи следва заличаване?
Когато политическата формация не подаде две поредни години отчет пред сметната палата, законът предвижда заличаването ѝ от регистрите. Също така, ако след пет години от последнат съдебна регистрация, партията не се яви на избори.
„Ние регистрирахме движението като политическа партия единствено, за да можем да участваме на изборите за народни представители и за общини. Последният ни резултат е 0,5%“, разказва учредител на една от малко известните организации, явявали се няколко пъти самостоятелно на избори. Този резултат се равнява на около 20 000 получени гласа.