Критичен доклад на Държавния департамент на САЩ за България.
Действията на българското правителството за справяне с корупцията и незачитане на човешките права са „недостатъчни“. Това се посочва в новия годишен доклад на Държавния департамент на САЩ за спазване на човешките права, информира БНР.
Отбелязва се също, че са предприети стъпки за разследване на официални лица, които са с обвинения за извършване на нарушения на човешките права и корупция, но има проблем с безнаказаността.
Докладът бе представен в понеделник и се отнася за миналата година. Сред откроените проблеми са произволни арести, „сериозни проблеми“ с независимостта на съдебната система. „Сериозно“ ниво на корупция и престъпления срещу малцинства, в това число етнически и от сексуално естество. „Жестоко“ отношение към групи като арестувани, мигранти и деца в институции също е отбелязано в представения доклад.
За медийната свобода заключението на американското външно министерство е, че условията в страната продължават да влияят негативно на медийния плурализъм.
Цитирани са заключения, които констатират високо ниво на политическо и икономическо влияние върху медиите в комбинация с високи нива на концентрация на собственост. Посочват се и притеснения за независимостта на обществените медии и „недостатъчна редакционна независимост при всички видове медии.“
В доклада са представени и случаи на антисемитизъм. Според Държавния департамент на САЩ „антисемитска риторика продължава да се появява редовно по социалните мрежи и под формата на коментари под медийни статии онлайн“. Допълва се, че националистически партии, в това число "Възраждане", редовно обвиняват защитници на човешките права в измяна.
Докладите на Държавния департамент за състоянието и зачитането на човешките права и правата на работещите в 198 страни и територии се създават заради изискване по закон и се представят в американския Конгрес.
България е включена в списъка за наблюдение на САЩ за трафик на хора
При публикуването на докладите за всички страни държавният секретар Антъни Блинкен посочва, че те са базирани на факти. При написването се прилагат едни и същи стандарти. И към съюзници и партньори, и към страни, с които САЩ има различния.
„Целта на докладите не е смъмряне или опозоряване, а да се предложи ресурс за тези, които работят да пазят и поддържат човешкото достойнство, когато те са под заплаха по много различни начини,“ казва още Блинкен.
Америка също има проблеми с човешките права, но за проблемите се говори открито, подчертава Блинкен.