Невероятната совалка на НАСА, която трябва да превозва 86 астронавти. Летателният апарат е идея още от 70-те години и прилича повече на автобус или самолет.
Проектът продължава да е интригуващ и представлява потенциална отправна точка за бъдещите космически полети на хора.
Бившият руски президент заплаши Хага с ракетен удар
Дизайнът
През 1976 г. НАСА изготвя планове за разработване на поредица от големи космически станции, които да се намират във висока околоземна орбита. С цел да работят със слънчева енергия и да бъдат много по-големи от космическата станция Скайлаб, която наскоро беше закрита.
Разбира се и от космическите станции МИР и Международната космическа станция, които щяха да се появят по-късно.
Но за да могат да работят тези по-големи станции, НАСА и партньорските агенции по света трябваше да разработят надеждни средства за редовно извеждане на големи екипажи в орбита.
За щастие Рокуел и Боинг бяха построили големи товарни космически кораби, които можеха да се справят с тази мисия. Това са съответно „Стар Рейкър“ и „Спейс Фрейтър“. Но нито един от моделите не беше предназначен за пътнически полети. А само за превоз на основни товари.
Затова Рокуел започва работа по проектирането на „Система за изстрелване на персонал“.
Совалката
По същество може да се опише като голяма космическа совалка. Рамката на совалката вече беше в процес на разработка, така че използването на този проект беше напълно логично. Предложена е по-малка версия на „Стар Рейкър“. Но комбинацията от совалка и голям единичен ускорител се оказва по-евтина за създаване и е избрана като предпочитан дизайн. В крайна сметка обаче проектът за космическа станция е провален. А с него и необходимостта от изграждане на флотилия от големи транспортни средства.
Тъй като разстоянието играе все по-голяма роля за успеха или катастрофата, вероятно ще бъдат разработени нови модели за космически полети.
НАСА вероятно ще се стреми да създаде непрекъснато обитаване по-далеч във Вселената.
Селищата
Говори се за изграждане на постоянни селища на Луната и дори за интерес към добив на ресурси от повърхността на Луната. За да постигнат това, НАСА и другите космически агенции със сигурност ще трябва да се върнат към тези идеи. Те са свързани с транспортирането на огромни материални товари и астронавти.
Вероятно е преходът обратно към изследване на повърхността от хора и бъдещите усилия за създаване на трайно обитаване да изискват преосноваване на транспортните средства, които могат да се използват в космоса. Преместването на хора е много различно от изнасянето на съоръжения във вакуума на космоса. Системите за поддържане на живота, устройствата за лична безопасност и дори тоалетните и храната ще трябва да бъдат включени във всяка конструкция на кораб, който ще превозва пътници.