"За всеки случай": Фармацевтични компании създават човешки ваксини срещу птичи грип, съобщава Reuters.
Световни производители на противогрипни ваксини казват, че биха могли да направят стотици милиони ваксини срещу птичи грип за хора в рамките на месеци, aко нов щам на птичия грип някога прескочи при хората.
Настоящо огнище на птичи грип от подтип 2.3.4.4b на H5N1 е убило рекорден брой птици и заразени бозайници. Случаите при хора обаче остават много редки и здравните власти засега смятат, че рискът от предаване между хората все още е нисък.
Директорите на GSK, Moderna и CSL Seqirus казаха пред Reuters, че вече разработват или са на път да тестват проби от човешки ваксини срещу циркулиращия подтип. Споделят, че го правят като предпазна мярка срещу бъдеща пандемия.
Други, като Sanofi, казаха, че са "готови“ да започнат производство, ако е необходимо, на съществуващи ваксина срещу H5N1. Освен това има натиск сред компаниите да разработят ваксина срещу птичи грип за домашни птици.
Притеснителното обаче е, че повечето от потенциалните дози за хора са предназначени за богати страни с дългосрочни договори. Това казаха световни здравни експерти и компании.
Плановете за пандемия на много държави гласят, че противогрипните ваксини трябва да бъдат поставени първо на най-уязвимите. Но по време на Covid-19 много страни, богати на ваксини, имунизираха големи части от населението си. Още преди да обмислят споделяне на дози.
"Потенциално бихме могли да имаме много по-сериозен проблем с трупането на ваксини и ваксиналния национализъм при избухване на грип, отколкото видяхме при Covid“. Това каза д-р Ричард Хачет, главен изпълнителен директор на Коалицията за иновации в готовността за епидемии (CEPI). Тя помага за финансирането на изследванията за ваксини.
СЗО не коментира потенциала за натрупване на ваксини при грипна пандемия. Но каза, че се разработват механизми, "така че страните да могат да работят заедно, а не да се конкурират помежду си", за да отговорят на подобна криза. От организацията посочват, че са "напълно уверени", че производителите и страните членки ще изпълнят задълженията си.
При пандемия производителите биха изместили производството на ваксини срещу сезонен грип. Вместо това биха направили ваксини, съобразени с новия щам, когато е необходимо. Те вече имат капацитета да направят стотици милиони дози.
Много от потенциалните пандемични ваксини са предварително одобрени от регулаторите въз основа на данни от изпитвания върху хора. Те показват, че ваксините са безопасни и предизвикват бърз имунен отговор - процес, който вече се използва при ваксините срещу сезонен грип. Това означава, че може да не се нуждаят от допълнителни изпитания върху хора. Дори ако трябва да бъдат променени, за да съответстват по-добре на нов щам, прескочил при хора. Данните за това колко добре ваксините действително предпазват от инфекция ще се събират в реално време.
По данни на СЗО има близо 20 лицензирани ваксини срещу по-разпространения щам H5 на грипа. Съществуващите антивирусни лечения за вече заразени хора също ще помогнат за смекчаване на въздействието на грипа.
В същото време преминаването към широкомащабно производство на по-прицелена към нов щам ваксина може да отнеме месеци. За това информират производителите. Някои потенциални ваксини използват традиционен метод, отглеждайки вируса, използван във ваксините, в кокоши яйца в продължение на четири до шест месеца.
"Създаването на първата доза е най-лесното. Най-трудното е производството в големи количества“. Това каза Раджа Раджарам, ръководител на глобалната медицинска стратегия в CSL Seqirus.
Експертите отдавна се застъпват за нови подходи при разработването на ваксини, както за сезонен, така и за пандемичен грип. Covid доказа потенциала на иРНК технологията да се адаптира по-бързо към променящите се вируси, тъй като ваксините използват генетична информация от патогена, вместо да се налага да отглеждат самия вирус.
Изследванията на Moderna за иРНК ваксина всъщност започнаха с пандемичен грип и бяха модифицирани за Covid, каза Рафаел Нахбагауер, изпълнителен директор по инфекциозни заболявания в Moderna.
Компанията планира да започне малко изпитване върху хора на иРНК ваксина срещу пандемичен грип, пригодена за новия подтип на птичия грип през първата половина на 2023 г., каза той, добавяйки, че Moderna може да реагира "много бързо“ при сценарий на избухване на пандемия.