Сигнализирай!

ЕС ще даде 32 милиона лева компенсация за зърнопроизводителите ни

Gospodari.com
Gospodari.com
22.03.2023 г.
70
0

ЕС ще даде 32 милиона лева компенсация за зърнопроизводителите ни, предаде "Дневник".

56 милиона евро ще предостави Европейската комисия за подпомагане на фермерите в Полша, Румъния и България, засегнати от увеличения износ на селскостопанска продукция от Украйна. Това съобщи комисарят по земеделието Януш Войчеховски. "Виждаме увеличение на доставките, огромно увеличение на вноса за граничните страни", отбеляза той.

България и Полша ще получат съответно по 16 и 30 милиона евро. Това става поради факта, че комбинацията от местното им производство и вноса от Украйна надвишава средното за петте години преди руската военна операция. За Румъния е решено да се отпуснат 10 милиона евро. Тя се превърна в център за зърно, изнасяно от Украйна за Европа по "маршрутите на солидарността".

Словакия и Унгария също се сблъскаха с увеличение на украинския внос на зърно. Те обаче не получават помощ, тъй като комбинираният им внос и вътрешно производство не надвишава средното за петте години преди военните действия.

Украйна подписа всеобхватно споразумение с ЕС за зона за свободна търговия през 2016 г. То суспендира митата и тарифите върху около половината от селскостопанските продукти на Украйна.

Износът от Украйна за ЕС на останалите продукти беше облекчен миналия май за една година като част от "маршрутите на солидарност".

Тези мерки бяха предприети от Европа, за да стимулира икономиката на нападнатата от Русия държава. Също и постепенно да интегрира Украйна във вътрешния пазар на Европейския съюз.

Wheat field in Vampula, Finland Снимка:  Wikimedia Commons; Автор: kallerna

Мерките доведоха до факта, че вносът на храни се увеличи значително през последната година. От няколко хиляди до няколко милиона тона. Така например през ноември 2021 г. в Полша са внесени 6 хил. тона украинска царевица. А само година по-късно - 1.64 млн. тона, показват данните на Европейския съвет.

В края на януари няколко европейски страни, сред които и България, предложиха да бъдат изплатени компенсации на фермерите. Да се направи "запечатване" на внесеното зърно по маршрутите за доставка от Украйна, така че то да не излиза на местния пазар в страната и да не вреди на местните фермери. А да се изпраща транзитно до пазари, които се нуждаят от него. Накратко - да се помогне на Киев по начини, които няма да пречат на селскостопанския сектор на ЕС.

Всички страни от ЕС изрично подчертаха, че продължават да подкрепят Украйна в конфликта с Русия.

Министърът на земеделието Явор Гечев каза пред протестиращите зърнопроизводители край свищовското село Горна Студена, че България ще получи 16 милиона евро от Европейската комисия. С тях ще да бъдат компенсирани зърнопроизводителите заради залежалата им продукция след безмитния внос на украинско зърно.

В Добруджа се притесняват за реколтата от пшеница (видео)

В България има големи количества украинско зърно и нереализирано българско. Към края на февруари у нас има общо 1.169 млн. тона повече от миналата година слънчоглед, пшеница и царевица, посочи Гечев. По думите му има 1.313 млн. тона слънчоглед, което е с 420 хиляди тона повече от миналата година. При пшеницата количествата са с 660 хиляди тона повече, царевицата е с 89 хиляди тона повече. Това потвърждава тезата на държавата, че България страда повече от другите страни от ЕС от украинския внос на зърно.

Гечев каза още, че ако е можел като министър да спре вноса от Украйна, досега е щял да го направи. И уточни, че България е солидарна държава с Украйна, но не може българските производители да продават пшеница на 42 ст. за килограм, а слънчогледа - на 80 ст. за кг, което е под себестойност.

Коментирай

За да коментираш, трябва да влезеш
в профила си или да се регистрираш!

Вход / Регистрация
Реклама

Още от Новини

Реклама

Трябва да влезеш в профила си, за да използваш тази функционалност.