Момичетата в Афганистан: Тъжно ни е да гледаме как момчетата ходят на училище. Близо две години след забраната, момичетата в Афганистан все още не посещават училище, пише BBC.
Хабиба, Махта и Тамана споделят пред британската медия опасенията си, че обществената реакция по света срещу действията на талибаните по отношения на тях затихва. Това се случва в момент, в който училищата в родината им започват новия учебен срок - поредният без те да стъпят в класната стая.
„Когато видя брат си да излиза от вкъщи на път за училище, изпитвам силна болка“, казва 15-годишната Тамана. „Чувам хората да казват на родителите ми да не се тревожат, защото имат и синове. Много искам да имахме едни и същи права“, допълва момичето.
„Дадоха малко свобода в началото, но от тогава нещата се промениха“, признава Хабиба, на 17 години.
Смели афганистанки излязоха на протест с искане талибаните да разрешат образование на дъщерите им (видео и снимки)
Тамана, Хабиба и бившата ѝ съученичка Михтаб са само три от стотиците хиляди тийнейджърки, на които властта на талибаните забрани да посещават гимназиите в почти цял Афганистан.
Как се стигна дотук?
Първите забрани, последвали забраната за посещаване на гимназия дойдоха през декемврни 2021 година. Тогава влезе в сила нареждане жените, които се отдалечават на повече от 72 км да бъдат придружавани от роднина мъж.
През март 2022 правителството на талибаните обяви, че гимназиите ще отворят врати и за момичета. Но само в рамките на броени часове отново ги затвори. През ноември на жените бе забранен достъпът до обществените паркове, фитнесите и басейните. Младите жени и момичетата нямат право да изучават в университета специалности като икономика, енергетика и журналистика. Само месец по-късно университетите затвориха врати за жени, както и им бе забранено да работят в местни и международни неправителствени организации с изключение на тези в здравеопазването.
Отделени и (понякога) с придружител – какво се променя за жените при талибаните
„Ако ограниченията продължат да се увеличават, не мисля че животът на жените си струва да се живее. Нямаме достъп до основните ни права като човешки същества. Животът без образование е лишен от смисъл. Мисля, че смъртта е за предпочитане пред такъв живот“, споделя 15-годишната Мехтаб.
Момичето бе сред ранените при бомбените удари в училището „Сайед Ул-Шахаба“ през май 2021 година при сблъък на талибаните с предишното правителство в Афганистан.
Временна забрана?
Талибаните твърдят, че училищата и университеттите с временно затворени за жени и момичета, докато не бъде създадена „подходяща среда“. Очевидно е, че властта е разделна по въпроса, но до момента усилията на поддръжниците на връщането им в училище не дават резултат.