Министерството на отбраната обяви две поръчки на обща стойност 42.4 милиона лева, чрез които ще се опита да спаси родните изтребители МиГ-29, разкрива "СЕГА".
Първата поръчка за 26,4 млн. лв е от преди няколко седмици. Тя е за закупуването на 6 ремонтирани двигатели за МиГ-29 за българските Военновъздушни сили. Крайният срок за подаване на документи за кандидатстване изтича на 24-ти април 2023 г.
Днес министерството публикува нова оферта за 16 млн. лева за "извършване на основен/капитално-възстановителен ремонт (КВР) на 6 броя двигатели за самолети МиГ-29". Крайният срок за участие в тази поръчка е 3-ти май т.г.
Очевидно МО се опитва да задържи изтребителите в употреба. В момента те са единствените, които са в бойна готовност и пазят въздушното пространство на България.
Проблемът е, че възможностите за получаване и ремонтиране на тези двигатели са изключително малки.
Понастоящем само Русия, Беларус, Украйна, Словакия и Полша могат да изпълнят услугата. Първите три страни отпадат автоматично от схемата, поради войната в Украйна. От своя страна, Словакия и Полша заявяват, че ще предоставят своите самолети и двигатели на Киев.
Това поражда проблемна ситуация, в която има голяма вероятност родните ни пилоти да не могат да изпълняват бойното си дежурство и друга държава изцяло да охранява небето ни. Това заяви служебният министър на отбраната Димитър Стоянов в изказване пред журналисти.
Разликите между F-16 и МиГ 29. Какво казва първият обучен пилот за американските машини (видео)
По думите му, България притежава 18 изтребителя МиГ-29. Но само 7-8 от тях могат да бъдат използвани по едно и също време. В случай че двете поръчки не бъдат изпълнени, то ресурсът на самолетите може да бъде удължен най-много до края на тази година.
Държавата ни вече е закупила от САЩ 16 изтребителя F-16, но те се очаква да пристигнат през 2025 г. Те ще влязат в употреба най-рано през 2029 г. Така страната ни има опасност да остане без изтребителна авиация в продължение на няколко години.
По този повод служебният министър на външните работи Николай Милков съобщи, че е разговарял с държавния секретар на САЩ Антъни Блинкън за осигуряването на заместващи способности за българските въоръжени сили. Към момента, обаче, предложените проекти за заместване са отхвърлени като твърде скъпи.