Санкционират „Лукойл“ с близо 200 милиона лева заради злоупотреба с господстващо положение. Това съобщи Комисията за защита на конкуренцията (КЗК).
КЗК е наложила имуществена санкция в размер на 195 136 175 лева на „Лукойл Нефтохим Бургас“ АД за това че:
- Компанията не е предоставяла достъп на вносители и производители на автомобилни горива в собствени данъчни складове.
- Ограничавала е вноса по море чрез блокиране на данъчните складове, свързани с ПТ „Росенец“ и ПТ „Петрол“ - Варна.
- Не е предоставяла достъп до нефтопродуктопроводите на групата за транспортиране на горива на други производители и вносители.
КЗК глоби “Лукойл” за злоупотреба с господстващо положение
Удар върху крайните потребители
Всички тези наручения могат да предотвратят, ограничат или нарушат конкуренцията. А в крайна сметка и засягат интересите на потребителите, като ограничи вноса на автомобилни горива в страната.
От комисията посочват, че ограничението има пряко въздействие върху цените и услугите на българския пазар, заради социално-икономическата значимост на горивата у нас.
10 години по-късно, КЗК реши, че “Лукойл” е монопол
КЗК е установила, че групата Лукойл притежава най-голямата складова и свързана с нея транспортна инфраструктура,. Това, заедно с високия пазарен дял на пазара на съхранение на автомобилни горива, я прави господстващо предприятие. Анализът показва, че компаниите прилагат стратегия от антиконкурентни практики в период над 5 години, изразяващо се в непредоставяне на достъп до собствените складове.
Задължително условие
Задължително изискване е преминаването на автомобилните горива, като акцизни стоки, през собствени или наети данъчни складове, каквито само групата на Лукойл притежава. Това спира навлизането на други участници във вноса и пазара на горива в страната, което комисията квалифицира като наруение на конкуренцията, при това още на първото ниво по реализацията на нефтопродуктите.
В рамките на производството Комисията си сътрудничи с Европейската комисия и съгласува решението на КЗК, във връзка с изискванията на Регламент (ЕО) № 1/2003 относно изпълнението на правилата за конкуренция, предвидени в чл.101 и чл.102 от Договора за функциониране на Европейския съюз (ДФЕС).