Обвиненият в държавна измяна руски жирналист Кара-Мурза може да получи 25 години затвор, предаде "Сега".
Руски прокурор поиска 25 години затвор за критика на Кремъл журналистът Владимир Кара-Мурза. Той е подсъдим по няколко обвинения, включително в държавна измяна, заради критични коментари за офанзивата в Украйна. Това съобщи адвокатът му.
"Да, потвърждавам, че са поискани 25 години затвор", заяви адвокат Вадим Прохоров пред АФП след закрито заседание.
Съдебният процес е последният от поредицата дела срещу опозиционни гласове в Русия в рамките на репресиите. Те се засилиха, след като президентът Владимир Путин изпрати войски в Украйна миналата година.
41-годишният Кара-Мурза е обвинен в държавна измяна, разпространяване на "фалшива" информация за руската армия и принадлежност към "нежелана организация".
Повод за обвиненията са изявления на Кара-Мурза в САЩ в долната камара в щата Аризона, в които той говори срещу войната на Русия в Украйна. Под членство в т.нар. "нежелателна организация" се има предвид "Открита Русия". Кара-Мурза е бил координатор на движението.
Адвокатът Вадим Прохоров обясни, че за държавна измяна се имат предвид три публични изяви на Кара-Мурза. Едната е реч в Лисабон за нелигитимността на изборните кампании в Русия. Втората - реч по време на връчването на наградата Норвежкия Хелзински комитет на Юрий Дмитриев, в която Кара-Мурза говори за държавен терор в Русия. И на последно място - изслушването на Хелзинската комисия в САЩ, в което той казва, че в Русия е спусната информационна завеса.
Руският журналист страда от полиневропатия - заболяване, което според адвокатите му се дължи на два опита за отравяне през 2015 и 2017 г.
В затвора състоянието му се е влошило и той е бил твърде зле, за да присъства на някои от изслушванията. Въпреки това е присъствал на вчерашното (6 април). Журналистът беше близък сътрудник на опозиционния лидер Борис Немцов, който беше застрелян близо до Кремъл през 2015 г. Както и на Михаил Ходорковски, бивш олигарх, превърнал се в критик на Путин.
Повечето руски опозиционери са в затвора или в изгнание. Пример за това е известният критик на Путин Алексей Навални, който беше арестуван през януари 2021 г. при завръщането си от Германия, където се възстановяваше от нападение с отрова, за което обвини Кремъл.
Друг пример е опозиционният политик Иля Яшин, който беше осъден през декември м.г. на осем и половина години затвор за разпространяване на "фалшива информация" за настъплението на Русия в Украйна.