Доживотен затвор за държавна измяна и шпионаж одобриха в Русия, пише в. Дневник. С последните промени максималното наказание за държавна измяна и шпионаж става доживотен затвор в колония със строг режим и без право на преразглеждане в първите 25 години. Поправките в Наказателния кодекс бяха одобрени на второ и трето четене от Държавната дума.
Одобреният законопроект бе внесен на 7 април от група депутати, сред които и Василий Пискарьов, ръководител на комисията по сигурност. Появи се нов член 284.3 - "Оказване на съдействие при изпълнение на решения на международни организации", в които Русия не участва. Той предвижда наказание под формата на глоба до един милион рубли или лишаване от свобода до пет години. Предлага се по този начин да се наказват длъжностни лица, военни или доброволци.
Съдът се произнесе по делото на руския опозиционер Кара-Мурза
Понятието "предателство към родината" се появява в съветския Наказателен кодекс през 1934 г. То дефинирано по следния начин: "действия, извършени от граждани на СССР в ущърб на военната мощ на СССР, неговата държавна независимост или неприкосновеността на неговата територия, като шпионаж, издаване на военна или държавна тайна, дезертиране към врага, бягство или бягство в чужбина." Според данни на съветското МВР за 1954 г. от 1921 г. насам над 3.7 млн. души са осъдени "за контрареволюция". От тях почти 643 хиляди - на смърт.
В момента държавната измяна се наказва с 12-20 години лишаване от свобода.
Това е престъпление, което по цял свят се преследва със строги наказания. Тълкуванието му в Русия обаче се превърна в един от най-репресивните инструменти, особено след разширяването миналото лято на определението.
През юли към "предаването на държавна тайна на друга държава, международна или чуждестранна организация" и "оказване на финансова, материално-техническа, консултантска или друга помощ за дейност, насочена срещу сигурността на Русия" беше добавено и "преминаване на страната на противника". Под това би трябвало да се разбира "участие в непосредствено противостоящи на Русия сили на друга държава, международна или чуждестранна организация във въоръжен конфликт, военни действия или други действия с употреба на въоръжение и военна техника".
Ако човек е получил информация от открити източници, той не може да бъде обвинен в разкриване на държавна тайна. Ако обаче съдът реши, че обвиняемият е събирал информация за чужди държави или организации и това е застрашило сигурността на Русия, той може да бъде осъден за държавна измяна под формата на шпионаж.