Изследване: България е единствената, която става все по-скептична към Европа.
Антиевропейските партии са тревожно силни в поне десет членки на ЕС. Това са Австрия, Белгия, България, Естония, Финландия, Италия, Холандия, Франция, Румъния и Словакия.
Изводите са от изследване за Европейския съвет за външна политика "Европейски компас на чувствата: Русия, Украйна и борбата за европейската общественост". То е цитирано от "Дневник".
В него авторът Павел Зерка казва , че правителствата на четири страни - Чехия, Дания, Словакия, Словения - са станали по-привързани към Европа през последната година, "докато България е единствената, която става все по-скептична".
Като цяло България и Унгария са двете страни членки, в които европейските настроения в момента са най-уязвими.
В материала се посочва още, че в Италия и България някои медии и журналисти може да имат връзки с руски бизнеси, което може да обясни тяхната проруска позиция. Въпреки това Москва и Санкт Петербург не насочват централно цялата дезинформация в Европа. По-скоро Русия може без много шум да се обръща към политически актьори и независими медии, които преследват някакъв собствен интерес с твърдения, че "разрушават табутата" и че разпространяват "неудобни истини".
И още:
"Умели играчи могат да експлоатират опасенията на хората от скъпотията и от разрастването на войната, като ги свържат с популярни местни образи и метафори. Например носталгия по съветската епоха в България и Словакия или скептицизъм към САЩ и НАТО в Италия и Франция. Така някои от тези наративи стават въздействащи. Но зад тях стоят реални опасения, които правителствата трябва да разрешат с реални политики."
В текста се посочва също, че няколко европейски крайнодесни партии копират руски наративи, включително за войната. Причината е, че чрез тях могат да преследват собствените си политически цели. В този смисъл те са по-скоро само случайни съюзници на Путин. Но с времето стават и част от "меката сила" на Путинова Русия в Европа.