Сигнализирай!

Европейски държави се обявиха срещу спирането на украинското зърно, което минава и през България

Gospodari.com
Gospodari.com
12.05.2023 г.
63
0

Европейски държави се обявиха срещу спирането на украинското зърно, което минава и през България, предаде Mediapool.

Министрите на земеделието от 12 страни от ЕС изразиха “сериозна загриженост” относно компромисът, постигнат от Брюксел и пет източни държави-членки на блока за ограничаване на вноса на украинско зърно през тяхна територия.

Търговската комисия към ЕП одобри удължаване на безмитния внос на украинско зърно

От 2 май до 5 юни ЕК взе решение. То гласи царевицата, житото, слънчогледът и рапицата да могат само транзитно да преминават през Полша, България, Румъния, Словакия и Унгария. Но не и да се продават на вътрешните им пазари. Преди ден стана ясно, че тези държави настояват тази забрана да обхване и сключени сделки преди 2 май. Които в момента физически трябва да се реализират.

Какво пише в писмото?

В остро писмо до Европейската комисия 12-те министри на земеделието заявиха, че сделката "подкопава целостта на вътрешния пазар на ЕС".

Министри от Франция, Германия, Холандия, Ирландия, Гърция, Австрия, Белгия, Хърватия, Люксембург, Естония, Дания и Словения призоваха за спешно "изясняване" на споразумението. Което те твърдят, че комисията е направила, "без да се консултира с държавите-членки".

Техните опасения са насочени към това как сделката е свързана с "правилата и функционирането" на вътрешния пазар на ЕС. Както и към задълженията на ЕС към Украйна по споразумението за асоцииране на Киев с ЕС. Писмото призовава за по-нататъшно обсъждане със страните. За да се обясни как и защо са отпуснати 100 милиона евро субсидии заедно с наложената забрана.

"Наложително е да гарантираме, че Европейският съюз е единен. И че нашите различия не играят в полза на Русия. Особено по този конкретен въпрос, където Русия заплашва да не удължи Черноморската зърнена инициатива". Това се казва в писмото на министрите.

"Призоваваме Комисията да се върне към прозрачна процедура по установените правила в рамките на функционирането на ЕС и неговите държави-членки", пише още в писмото.

Как се стигна до компромиса с транзита?

В края на април Полша, Унгария, Словакия и България забраниха вноса на зърно от засегнатата от война нация. Европейската комисия отговори с предложение да предостави 100 милиона евро помощ за фермерите в тези страни. Както и временна забрана за украински внос към тях, освен ако не е за транзит към други нации.

Снимка: iStock

ЕС осъди забраните за безмитно украинско зърно

Веднага щом сделката беше сключена, тя започна да се разпада. Полша предизвика призиви за разпределяне на пренасищането със зърно под формата на хуманитарна помощ, но властите отговориха, че то не е годно за човешка консумация.

Предходни критики

Няколко министри на земеделието от ЕС миналия месец разкритикуваха едностранните забрани, наложени от Полша и други страни върху вноса от Украйна. По време на министерска среща в Люксембург на 25 април финландският министър Анти Курвинен каза, че ограниченията „нанасят вреда“ на обединените усилия на блока да помогне на Украйна.

Френският министър Марк Фено уличи Полша и останалите четири държави в двойни стандарти в подкрепата на източния съсед на блока, когато става дума за доставка на оръжие и налагане на санкции на на Русия, но обърнаха гръб, когато трябваше да поемат част от основната тежест.

"Не можете да призовавате за солидарност и да вземате едностранни решения едновременно", каза Фесно.

Изборът на редактора
Коментирай

За да коментираш, трябва да влезеш
в профила си или да се регистрираш!

Вход / Регистрация
Реклама

Още от Новини

Реклама

Трябва да влезеш в профила си, за да използваш тази функционалност.