Политиците успяха да се скарат дори за войната по пътищата. Проблемите с пътната безопасност бяха дискутирани от представители на държавна агенция "Безопасност на движението по пътищата", МВР, Изпълнителна агенция "Автомобилна администрация", неправителствения сектор, юристи и граждани. Те призоваха депутати в 49-ото Народно събрание за спешни законодателни промени, които да решат проблемите с войната по пътищата, пише в. Дневник.
Кръглата маса на тема "Работещи законодателни решения за справяне с пътния травматизъм с фокус върху новите водачи" бе организирана от парламентарната група на "Продължаваме промяната - Демократична България". Поводът за нея стана трагичният инцидент на бул. "Сливница" в София, където 18-годишен водач блъсна и уби на пешеходна пътека двама души.
В началото на срещата думата взе Петя Иванова - майка на дете, загинало при пътен инцидент.
"Не искам да назовавам нито една политическа партия. Искам всички да се съберете заедно, за да направите най-доброто и да няма други майки, които да лежат върху ковчега на детето си", каза тя в емоционално обръщение към народните представители.
Иванова настоя да се криминализира отказът за взимане на проба за алкохол и наркотици.
Председателят на Българска асоциация на пострадалите Владимир Тодоров заяви, че "всички сме убийци, защото не сме си свършили работата".
Той отбеляза, че в момента системата за проверка на това колко е обучаван един шофьор може да бъде манипулирана, защото се поддържа на хартия. Затова настоя за нейното дигитализиране.
"За да имаме прогрес в пътната безопасност, вие, политиците, трябва да приемете непопулярни мерки и те трябва да се случат сега", обърна се Тодоров към депутатите. Сред тях са конфискация на автомобили на пияни и дрогирани водачи, общо видеонаблюдение, криминализиране на отказа за тест, повишаване на събираемостта на глобите.
Румен Дунев от Сдружение "Автотехнически експерт по пътна безопасност" отбеляза, че новият закон не е по-маловажен от бюджета. Той добави, че с него много водачи ще забравят за чувството за безнаказаност. Дунев предложи да се въведат камери за средна скорост. Също да се направи затворено трасе или полигон за екстремно шофиране. Така водачите ще бъдат подложени на ситуации, които да ги направят по-добри и внимателни шофьори.
Обявиха присъдата на Семерджиев
80% от курсантите в учебните центрове отиват не да се научат, а да вземат шофьорски книжки.
Заради това водачите излизат крайно неподготвени, отбелязаха от асоциацията на автошколите и призоваха за промени в тази посока.
В събитието бе предварително обявено, че участие ще вземат депутати от различни парламентарни групи. В крайна сметка на него се явиха само представители на "Продължаваме промяната - Демократична България". През това време колегите им от останалите политически сили вече бяха напуснали сградата на НС или участваха в парламентарния контрол.