Сърбия замрази проектозакон, позволяващ на чужди граждани да придобият паспорт, след като са живели само една година в страната. Това е в следствие на негативни реакции от ЕС, пише "Дневник".
Проектозаконът е предложен от правителството в Белград през април. Според него една година временно пребиваване ще бъде достатъчна, за да позволи на чужденци, работещи в страната, да получат сръбски паспорт. Понастоящем те трябва да живеят в Сърбия минимум пет години, преди да кандидатстват за гражданство.
Възраженията на Европейската комисия са свързани с възможни рискове за сигурността на Съюза по отношение на безвизовия режим на Сърбия. Той може да бъде спрян, ако се сметне, че предоставянето на гражданство по новата схема "представлява повишен риск за вътрешната сигурност".
Протестиращи в Сърбия настояват за затваряне на медии и оставки на политици
Това идва на фона на безуспешните опити на Брюксел да окаже натиск върху Белград да приеме режим на санкции срещу Русия. Те се отнасят до забрана на директните полети от страната. Също така и финансови репресии срещу руски компании и лица, които се стремят да избегнат западните забрани за пътуване и замразяване на активи.
Според съветник на сръбското правителство проектозаконът е "просто предложение", което "не е прието".
Целта на реформата е привличане на нискоквалифицирани работници в страната със свиващо се население.
Новините за законодателните промени отекнаха в рускоезичните социални мрежи през последните няколко седмици. Те пораждат съмнения за нова вълна от емигранти към Сърбия. Много от тях може да целят да отидат в други европейски страни.
Според балкански наблюдатели сръбското правителство вероятно ще оттегли предложението си.
"Обикновено, когато комисията на ЕС даде отрицателно становище, за Сърбия става трудно да настоява за този закон. В противен случай сърбите ще загубят безвизовия си достъп до Европа. Бяха нужни много усилия, за да се получи тази визова либерализация през 2009 г.", каза Йелена Джанкич, съдиректор на мозъчния тръст Global Citizenship Observatory.
Според нея правителството най-вероятно ще се стреми да удължи разрешенията за пребиваване на около 200 хил. руснаци, пристигнали в страната от февруари 2022 г. насетне.