Известният турски геолог проф. д-р Осман Бекташ предвеща мрачно бъдеще за Черно море, съобщава NOVA.
Според него поради опасността от засушаване, недостатъчните снеговалежи и повишаването на температурите над сезонните норми морският живот в Черно море е засегнат неблагоприятно, а броят на рибите е намалял.
По думите на проф. Бекташ "глобалните климатични промени са започнали да повличат Черно море към смъртта".
"Това са най-мрачните прогнози. Разбира се, те са базирани на изследвания, но и на модели, които наши колеги правят. Някои от въпросните модели са със съмнителна прогнозна стойност. На нас ни трябват поне 30-40 години напред, за да има данни, да видим какво ще се случи в крайна сметка, но по мое мнение това са прекалено крайни изказвания”, коментира доц. Виолин Райков от Института по океанология към БАН.
Черно море изхвърля много мъртви делфини (видео)
Въпреки че апокалиптичната прогноза на турския учен изглежда пресилена, от Института по океанология отчитат някои притеснителни изменения.
„Черно море е басейн с уникална термохалинна структура и стратификация с горен слой, който е с дебелина около 50 м. Това е така нареченият активен слой, в който има най-голямо количество кислород и съответно - най-много живи ресурси са съсредоточени там. Стабилността на тази стратификация се дължи на наличието на студен междинен слой. Именно там се отчита затопляне. Вече липсват студените зими, повърхността на морето се охлажда много по-слабо и количеството студ, което постъпва в морската среда, е много малко . Температурата на слоя се повишава вече над 8 градуса, което e критично. Засега обаче няма изследвания, които да доказват, че този процес ще причини катастрофални проблеми”, обясни директорът на Института доц. Николай Вълчев.
Освен промените в климата, съществува и друг голям проблем - замърсяването с тежки химикали и масовото изхвърляне на отпадъци в нашето Черноморие. Това застрашава не само видовото разнообразие, но и нас самите.