След години на противоречиви и ожесточени дебати, Европейският съюз е на прага да приеме единна миграционна политика, пише Euronews.
Министрите на вътрешните работи от страните в Европейски съюз се срещат днес в Люксембург, за да решат дали да приемат нов набор от правила за управление на приемането и преместването на търсещите убежище.
„Ако трябва да има споразумение, то ще е днес.“, каза Мария Малмер Стенергард, министър на миграцията на Швеция. Страната в момента е ротационен председател на Съвета на ЕС и действа като посредник в дискусиите.
Ако бъде одобрена, спогодбата ще представлява голям пробив в дългата и трудна борба за създаване на обща рамка за управление на миграцията, което е една от най-взривоопасните и поляризиращи теми в дневния ред на ЕС.
Миналата година ЕС получи близо 1 млн. молби за убежище - най-високият брой за последните шест години.
След гласуването на Съвета на ЕС ще бъде позволено да започне преговори с Европейския парламент, за да може да приключи законодателството преди изборите за ЕС догодина.
Мигранти се опитаха да щурмуват границата при ГКПП “Капитан Андреево” (видео)
Новите правила произтичат от Новия пакт за миграцията и убежището - цялостно предложение, представено от Европейската комисия през септември 2020 г.
Най-иновативният елемент на пакта е система за „задължителна солидарност“. Тя ще даде на държавите-членки три възможности за управление на притока на мигранти:
- Прием на определен брой преместени лица, търсещи убежище.
- Заплащане на връщането на отхвърлените кандидати в тяхната страна на произход.
- Финансиране на тъй наречените „оперативни мерки“, като инфраструктура и транспорт.
Този механизъм за солидарност, заедно с новите правила относно граничните процедури, са двата законодателни акта, които ще бъдат обсъдени днес.
Гласуването ще се проведе с квалифицирано мнозинство. Това означава, че проектозаконът ще се нуждае от одобрението на минимум 15 държави-членки, представляващи поне 65% от населението на ЕС.