Мегапилонът в Рожен има разрешение за преместваем обект. Това показва проверка на Министерството на земеделието и храните.
Изграждането на мегапилона превърна Рожен в строителна площадка
Вчера Министерството на околната среда съобщи, че няма нарушения на екозаконодателството, доколкото мястото на строителните работи е извън защитените зони, написа Дневник.
Заключенията на земеделското министерство са, че проектът на инвеститора фондация "Наследство в бъдещото" е частно инвестиционно намерение. В терен частна собственост в поземлен имот в землището на село с. Соколовци, местност Рожен. То се реализира върху земеделска земя от осма категория. Начинът на трайно ползване е постоянно затревена площ/ливада с площ 2316 кв. м.
След регулярна процедура за промяна на предназначението на земята е издадено разрешение за временно ползване на 196 кв. м земеделска земя за неземеделски нужди от Областна дирекция "Земеделие" - Смолян, е установила проверката.
Собственик на имота с идентификатор 67965.5.89 е сдружение "Рожен - наследство в бъдещето". Като то е предоставило на инвеститора въпросния имот с договор, в който е посочило изричното си съгласие за инвестиционното предложение.
Предоставена е схема за поставяне на временен обект по чл. 56 от Закона за устройство на територията, се казва в съобщението. Този член от закона всъщност се отнася до преместваемите обекти, за които са описани четири хипотези:
1. преместваеми увеселителни обекти;
2. преместваеми обекти за административни, търговски и други обслужващи дейности;
3. преместваеми обекти за временно обитаване при бедствия;
4. преместваеми обекти, свързани с отбраната и сигурността на страната.
"Преместваем обект" според определението в закона е обект, който няма характеристиките на строеж и може след отделянето му от повърхността и от мрежите на техническата инфраструктура да бъде преместван в пространството. Без да губи своята индивидуализация и/или възможността да бъде ползван на друго място.
Министерството на земеделието уточнява, че разрешението за строеж и поставяне е издадено от главния архитект на община Смолян. Общината следва и да контролира изграждането и да удостовери, че проектът отговаря на изискванията за безопасност.
По-рано днес пред БНТ председателят на фондацията Симеон Караколев обясни, че се е обърнал към водещи компании за височинно строителство. Те гарантират, че съоръжението ще е безопасно през следващите 50 г., след което може да се наложи ремонт.
По повод финансирането, което е чрез дарителска кампания, той поясни, че "дарителите са от всякакво естество". Като са пуснати запитвания "до всички фирми и предприятия в България". От сайта на инициативата вече не се вижда кои са дарителите и се изписва съобщението за грешка 404.
Но според публикация в "Булевард България" , която се позовава на справка от правителствената пресслужба, с начинанието са се ангажирали държавни компании. Те са дарили общо 144 хил. лв. Най-голямото дарение е на "Южноцентрално държавно предприятие" гр. Смолян с 60 000 лв. "Ръководство на въздушното движение" с 5000 лв. "Пристанище Бургас" с 2000 лв и Национална компания "Железопътна инфраструктура" с 2000 лв. Българската банка за развитие е дала 2000 лв.
Караколев каза пред БНТ, че международна одитираща компания е поела ангажимент да направи одит, който ще бъде публичен.
"Пилон Рожен ще е най-високият в Европейския съюз и ще бъде поставен на внушителната надморска височина от 1430 м. Така националният флаг на България ще се развее на най-високия пилон на най-високото място в цял свят". Това се казва в сайта на начинанието. Цитирана е и мисълта на Иван Вазов: "България заслужава да се потрудим за нея". Очаква се пилонът да е готов до откриването на националния фолклорен събор в Рожен, насрочено за 14 юли. На откриването ще пее Лили Иванова.