Сигнализирай!

Писателят и журналист Оуен Матюс: Путин започна войната, защото му казаха, че лесно ще я спечели

Gospodari.com
Gospodari.com
23.06.2023 г.
75
0

Оуен Матюс е британски журналист на свободна практика, писател и историк. Отразявал е войната в Босна и Херцеговина, както и конфликтите в Афганистан и Ирак. Майката на писателя е от Харков и в книгата "Децата на Сталин: три поколения на любов и война" той разказва личните истории на хора от неговото семейство, живели под руско влияние. Последната му книга - Overreach (2022), проследява както предпоставките за войната в Украйна, така и първите шест месеца от нейното начало. Той отговори на въпросите на "Дневник".

Защо решихте да станете журналист на свободна практика и защо започнахте от Босна?

- Избрах да стана журналист веднага след като завърших "Оксфорд", защото през 1993 г. цяла Европа се променяше и исках да бъда част от историята. Преместих се в Будапеща и станах репортер на свободна практика. Гражданската война в Югославия беше в разгара си по това време и съвсем естествено беше основната тема в региона. Tака че взех назаем 700 долара и бронежилетка и се отправих към обсаденото Сараево, където започнах да пиша репортажи за Sunday Express.

Как избирате темите на Вашите репортажи и романи, които се основават на реални събития?

- Аз съм репортер, историк, а също и автор на исторически романи. Критерият за избор на истории е повече или по-малко еднакъв и в трите - интересуват ме големите опасности от реалния свят с огромни последици, които вкарват хората в мъчителни ситуации и ги принуждават да взимат трудни решения.

Първият ми роман например се основава на мемоарите на съветския учен и по-късно дисидент Андрей Сахаро. Фокусира се върху времето му в общност от учени, които създават най-мощната ядрена бомба в историята. Бях пленен от идеята за група либерални, хуманни и свободомислещи хора, които по някакъв начин успяват да държат смъртта на планетата в съзнанието си всеки ден.

В книгата си Overreach Вие навлизате в подробности за причините за войната в Украйна. За тези, които не са чели книгата, можете ли да обобщите според Вас причините за тази война?

- Непосредствената причина за войната бяха лошата информация, лошата преценка и параноята. Путин започна войната, защото му казаха, че лесно ще я спечели. Беше му казано, че голяма част - макар и малцинство - от украинското население ще подкрепи анексиране от страна на Русия. Той смяташе, че Западът ще бъде безразличен към съдбата на Украйна и няма да се намеси, както не успя да се намеси през 2014 г. след анексирането на Крим. Той сгреши много тежко и по трите точки.

Русия готви терористична атака в АЕЦ “Запорожие”, твърди Украйна

Оуен Матюс

Как ще се развие войната според Вас?

- За съжаление трябва да кажа, че въпреки голямата военна подкрепа, която Украйна получи от Запада, остава нереалистично за украинците да си върнат повечето територии - или дори над половината от тях - които изгубиха през 2014 г. Фаталният парадокс в края на войната според мен ще бъде, че Украйна няма да пожелае да сключи сделка с Русия или да обмени земя срещу мир. Въпреки че все пак поддръжници на Украйна искат сраженията да приключат.

Тази ситуация ще доведе до това украинците да обвинят Запада, че ги е изоставил. Ще има период на опити за компромиси, последван от това, което по същество ще бъде появата на един замразен конфликт, подкрепени с гаранции за сигурност съответно от НАТО за Украйна и от Китай за Русия.

Имало ли е момент, в който сте се страхували за живота си по време на някой от репортажите?

- Чечня през 1999 г. беше много страшна. Пътувах на страната на бунтовниците маскиран, опитвайки се да не бъда отвлечен от чеченците или арестуван от руснаците.

Кой репортаж Ви остави най-силен отпечатък?

- Вероятно наблюдавайки американското нападение над Мосул през 2003 г. Също така руското нападение над Грозни през 1999 г., както и американското нападение срещу талибаните през 2001 г.

Как си представяте бъдещето в контекста на това, че в момента се води война?

- Обективно, ние живеем в най-здравословните, най-мирните и проспериращи времена от всеки народ в историята на планетата. Трябва да си го припомняме всеки път, когато се изкушим да се отдадем на катастрофизъм. Независимо дали заради военен конфликт, икономика или климат.

Какво да очаква публиката в България по време на дискусията в рамките на "Литературни срещи"?

- "Литературните срещи" са събитие от световна величина, което събира някои от водещите фигури от литературния свят в София. На него се обсъждат най-големите политически, човешки и артистични предизвикателства на нашето време. За мен е голяма чест да ме поканят да участвам.

Коментирай

За да коментираш, трябва да влезеш
в профила си или да се регистрираш!

Вход / Регистрация
Реклама

Още от Новини

Реклама

Трябва да влезеш в профила си, за да използваш тази функционалност.