„Пазете чисто за нашите деца, за да играят тук с усмихнати лица“.
Дворът на СУ „Иван Вазов“ в Поморие е отворен за посетители. Разположен само на метри от брега на морето, той е предпочитано място за тренировки и отдих за жители и гости на черноморския град.
Плажен бар в Поморие дава питие срещу събрани фасове (видео)
Свободният достъп има своите недостатъци, както установяват второкласниците с класен ръководител госпожа Елена Коева миналата година. Понякога минувачи изхвърлят отпадъците си насред двора. Вандалските прояви също не са рядкост.
Като участници в програма „Научи се да даряваш“ на Българския дарителски форум, госпожа Коева и класът ѝ често обсъждат заобикалящата ги среда и мястото им в нея. Постигат консенсус, че грижата за общите пространства е споделена отговорност. След пролетната ваканция учениците се връщат на училище, за да установят, че не всички споделят тази представа и са превърнали любимото място за игри в сметище.
„Учениците не просто бяха възмутени, те решиха да дадат пример на своите родители, като изчистят сами“, разказва госпожа Коева. „Предложиха също да поставим табели, които да провокират гражданско съзнание и така да превъзпитат и собствените си родители, и останалите ни съграждани.“
Речено – сторено. Докато почистват, рисуват табели и обсъждат коя народна мъдрост би имала най-голямо въздействие върху нарушителите, малчуганите научават какво е да даряваш времето и труда си в името на общото благо. В случая, по-спретнат двор за всички. Направените от тях табели са пъстри и положителни и учтиво напомнят на хората да почистват след себе си.
„Пазете чисто за нашите деца, за да играят тук с усмихнати лица“ – призовава една от тях.
Призивът оцелява само два дни. Направените с толкова любов и грижа табели са изпочупени, а парчетата – разпръснати из двора.
„Децата бяха разочаровани, но това провокира дискусия за това дали трябва да се отказваме при провал или при неодобрение. Решихме, че напротив, ще постоянстваме в идеите си и ще търсим съмишленици за тях“, споделя госпожа Коева.
На децата дори не им хрумва да поискат ограничаване на достъпа до училището. Напротив, те продължават да търсят начини да спрат недоброжелателите с добро. Заедно възстановяват табелите и редовно се грижат за дворно пространство – за да му се радват всички.
Именно това е целта на програми за дарителство и доброволчество като „Научи се да даряваш“. „През тези уроци учениците виждат живия живот и тяхната роля в промените, които се случват“. Това обяснява Боряна Кирилова, която ръководи програмата за Българския дарителски форум, най-голямото сдружение на дарители в страната.
Форумът работи с учители и училищни психолози с интерес да развиват социално-емоционалните умения и емпатията на своите ученици.
Съдържанието на програмата е адаптирано към възрастта и житейските обстоятелства на учениците. Но диалогът и практическият подход са общи за всички програмни дейности. Дискусиите и практическите проекти, които учениците разработват, насърчават толерантност и приобщаване на различните в техните общности. Те предоставят помощ на пострадали от природни бедствия и трансформират обществени пространства.
Госпожа Кирилова уточнява, че „това не са индивидуални акции, а цялостна система на знания и практики за дарителството, доброволчеството, гражданската активност и демократичните ценности“. Основна цел на тази система е „да насърчи младите към действия, насочени към общото благо“. Това се посочва в сайта на Learning to Give, американския основател на програмата, финансиран от Съвета на фондациите в Мичиган. Дейностите по програма „Научи се да даряваш“ в България се провеждат през цялата учебна година и са базирани на международни стандарти, изготвени от Learning to Give. Българският дарителски форум адаптира учебния план за българските класни стаи.
В България „Научи се да даряваш“ стартира през учебната 2016 – 2017 година с 13 учители, като с годините и други техни колеги виждат ползите от програмата.
Участието в нея не само прави учениците по-съпричастни и ангажирани, но също така подобрява успеха им в училище. Положително повлияни са както учащите, така и техните учители и родители. Тазгодишното издание на „Научи се да даряваш“ включва 61 учители, стотици ученици и много семейства.
Сред участващите преподаватели е Ана Велева, учител по английски език в 127 СУ „Иван Н. Денкоглу“ в София. В работата си с дванасейтокласници тя инициира практика, в която всяка седмица ученик получава „короната на класа“ за специално постижение, добра постъпка или спортсменско поведение. Носителят на короната предава отличието на заслужил съученик следващата седмица. „Коронясването“ се превръща в любим ритуал на класа.
Въпреки че самата корона е евтин сувенир, публичното признаване на заслуги има огромна стойност. Тази практика „цели да възпитава гражданска активност и солидарност, която тръгва от осъзната емпатия, толерантност, благодарност и признание към най-близкото ни обкръжение“, обяснява госпожа Велева.
„Публично изказаното признание и аплодисментите са вълнуващи и мотивиращи за този, който ги получава. Това, което не бива да подценяваме обаче, е не по-малко вдъхновяващото въздействие върху този, който изразява благодарност и се „научава да дарява“ това признание“, допълва тя.
Въздействието на „Научи се да даряваш“ понякога надхвърля рамките на класа. Седмокласниците с класен ръководител госпожа Моника Иванова от Първо ОУ „Никола Първанов“ в Лом се запалват по рециклирането на пластмаса дотолкова, че увличат за каузата съученици от други класове, своите родители и дори съседи. Средствата, събрани от рециклирана пластмаса в Лом, помагат за закупуване на медицинско оборудване и консумативи за местната болница и за медицинските разходи на хора в неравностойно положение.
„Дарителството не е просто да дадеш пари“, обяснява госпожа Кирилова. Дарителството е съпричастност към живота на общността, а програми като „Научи се да даряваш“ са структуриран начин да се възпита съпричастност.
Че обществото ни има остра нужда от повече съпричастност е ясно на всички.
Не биха били излишни и повече усмихнати лица, както биха казали второкласниците от Поморие. Какво е необходимо за целта е също толкова очевидно – приемане на различията и повече грижа за споделените пространства.
Български дарителски форум обединява благотворителни фондации и социално отговорни компании, които подкрепят каузи в сферата на социалните дейности, екологията, културно-историческото наследство, образованието, зачитане на човешките права и здравеопазването. Фондация „Америка за България“ е един от основните партньори и дарители на Форума в мисията му да насърчава отговорното дарителство в страната.
Източник: us4bg.org