Асен Василев обясни защо инфлацията не може да се укроти с мерки в бюджета. На съвместно заседание и с участието на различни организации депутатите разглеждат на първо четене държавния бюджет, както и този на здравната каса и на държавното обществено осигуряване. Проектите се гледат на съвместно заседание на бюджетната, икономическата и социалната парламентарна комисия, информира Дневник.
Финансовият министър посочи, че инфлацията в България идва по линия на цените на енергията и на храните. А те са борсови стоки. "Ако искаме да намалим инфлационния натиск по тези линии или други търгуеми стоки, ние трябва да свием потреблението до степен да се отрази на агрегатното потребление на целия ЕС. Бидейки 1% от БВП на ЕС, много е трудно това да стане", обясни той.
Според Любомир Дацов от Фискалния съвет заложеният бюджетен дефицит от 3% е твърде голям и с него на практика се подпомага инфлацията.
"Дефицитът в момента показва, че имаме проциклична, а не антициклична политика", подчерта той.
Любомир Дацов смята, че ако за тази година такъв процент е приемлив, защото се смята за преходна, то за следващите е неприемлив. Защото ще подхранва инфлацията. "Имаме и структурни проблеми. А ние през цялото време нямаме антиинфлационна политика. Нито сега, нито е заложена за следващите две години", коментира бившият зам.-финансов министър.
Асен Василев залага на бюджет с по-добра събираемост на данъците (видео)
Проектът за държавния бюджет получи одобрението на бюджетната и на социалната комисия. Но не и на икономическата. Членовете ѝ закъсняха за гласуването заради среща с президента на Украйна Володимир Зеленски. Председателстващият заседанието Петър Чобанов обаче не се съгласи да се направи прегласуване. Обяви почивка преди да се гледат бюджетите на здравната каса и на общественото осигуряване.