Никой не се интересува от метавселената, признаха от Meta. Вицепрезидентът на компанията сподели мнение, че еуфорията около метавселената е изчезнала. Но вижда в това плюсове.
Шумът около метавселената е мъртъв, но това е добре за бизнеса на Meta.
Крадци в Испания задигат 9 бутилки вино за над 120 000 евро (видео)
Това мнение изрази в интервю за Fortune вицепрезидентът на Meta Вишал Шах. Той отбеляза, че компанията е инвестирала в технологията за виртуална реалност много преди да се зароди нейната популярност (Meta погълна разработчика на очила за виртуална реалност Oculus през 2014 г.).
„Мисля, че шумът около метавселената утихна. Мисля, че бяхме в цикъл на еуфория. […] Ние сме инвестирали [в технологии] не заради популярността, ние сме инвестирали в пространството от години“ — каза Шах.
Същевременно, Шах лично „много се радва“, че всичко е приключило. Според него, компанията вече може да се съсредоточи върху разработването на сложни технологии. Не е ясно какво е попречило на Meta да направи това сред възникналия шум. Вицепрезидентът на Meta също се съмнява, че обществото рязко ще премине към виртуалната реалност. Шах уверява, че внедряването ще отнеме още много години.
Новости
Трябва да се отбележи, че въвеждането на други технологии, като чат-ботове, не е отнело много време за обществеността. Започвайки от 2023 г., потребителската база на ChatGPT е нараснала до 100 милиона души, според Exploding Topics. Чатботът се използва повече от милиард пъти на месец.
Meta от своя страна не може да се похвали с подобни резултати. През ноември 2022 г. журналистите от The Verge разбиха виртуалните светове на компанията. VR-тестерите на Meta казват, че компанията не е в състояние напълно да реализира визията на Марк Зукърбърг с настоящата технология.
През март 2023 г., когато шумът относно метавселената пресъхна, Зукърбърг обяви, че изкуственият интелект се е превърнал в новия приоритет на компанията. Преди това от дружеството бяха уволнени десетки хиляди служители, а разходите за създаване на съмнителна метавселена надхвърлиха 5,5 милиарда долара.
Източник: Калдата