Шест университета от Бръшляновата лига се борят за момче от България.
СМГ "Паисий Хилендарски" е с най-висок минимален бал за прием на ученици от осми клас в първото класиране в София. Това се случва за поредна година, заяви в интервю за БТА директорът на училището д-р Антоан Тонев.
От Регионалното управление на образованието съобщиха, че СМГ отново е с най-висок минимален бал за кандидатстване след седми клас. Това се случва с 484,550 точки от максимум 500 точки.
Изследване в 57 държави отличи българските четвъртокласници
"Имаме ученици от СМГ, които са приети в университети от Бръшляновата лига всяка година. През тази година имаме ученик от СМГ, който е приет в шест от университетите от Бръшляновата лига. Това е Илияс Номан. Той през миналата година беше сребърен медалист от Международната олимпиада по математика. А сега е с бронзов медал от Международната олимпиада по математика в Япония", коментира Тонев.
Илияс Номан е медалист от две международни олимпиади по математика и ще учи в университет от Бръшляновата лига с пълна стипендия.
Това обясни директорът на Софийската математическа гимназия и добави:
"Петър Жотев от СМГ е приет в Кеймбридж и той се класира на 12-о място в света в Международната олимпиада по биология. Това е абсолютното 12-о място в света и е първият европеец. Всички, класирани преди него, не са от Европа. Той е със златен медал и 12-ото място е голямо постижение. През миналата година Петър беше на второ място в света и сега събира чрез дарителска кампания средства, за да може да отиде да учи в Кеймбридж, защото таксите са много високи там, след Брекзит. Таксата на година, която трябва да плаща Петър Жотев, е 40 000 паунда", посочи още д-р Тонев.
Петър Жотев е най-добрият български ученик по биология и втори в света, който мечтае да продължи образованието си в Кеймбридж. Младежът е приет да учи "Природни науки" в Trinity College на University of Cambridge, Великобритания - университет, който е дал 121 Нобелови лауреати на света.
На въпрос на какво се дължи това първо място на СМГ в класацията на училищата в София и дали основно е заради това, че учениците са приемани да учат в училището още от пети клас, директорът отговори, че това е в резултат на комбинация от три фактора.
"Първият е свързан с много високия резултат на изхода от седми клас, който показват нашите ученици. През тази година средният успех от националното външно оценяване по математика в СМГ е 97,39 точки. Той позволява на 100-110 ученици - наши седмокласници, да бъдат приети отново при нас, за да продължат да учат от осми клас, след като са в училището още от пети клас. Огромният процент от ученицитеа, които са постигнали сега много високи резултати, са наши възпитаници. Учили са до седми клас в Софийската математическа гимназия", обясни д-р Тонев.
Той отбеляза, че вторият фактор за отличното представяне на СМГ в класацията на софийските гимназии е свързан с много доброто обучение по математика и по природни науки.
Това е с доказано високи резултати и това се е видяло на държавните зрелостни изпити в 12-и клас. Това мотивира родителите на ученици от други добри училища, които са основни - до седми клас, да пожелаят да изправят децата си да учат от осми клас в СМГ. Директорът уточни, че това се отнася и за общински, и за частни училища.