Оспорваният план на британското правителство за нелегалната миграция е напът да стане закон, съобщи Reuters. Планът на премиера Риши Сунак цели да улесни процеса по изпращане на кандидати за убежище в Руанда.
Проектозаконът за нелегалната миграция е обект на спорове между Камарата на общините и Камарата на лордовете - горната камара на британския парламент. Тя многократно е внасяла промени в закона, за да го смекчи. Все пак планът е напът да влезе в сила. Това стана след като правителството отхвърли опитите на горната камара на парламента да внесе промени в законодателството.
ЕС ще гласува единни правила за управление на миграцията
Последната от предложените промени беше отхвърлена тази сутрин. Сега проектозаконът може да бъде одобрен от краля и да стане закон. Законодателството ще подпомогне плана на правителството да препраща десетки хиляди лица, които пристигат по британските брегове и искат убежище. Те ще бъдат изпратени на над 6400 км от Великобритания - в Руанда.
Лондон сключи с източноафриканската страна първоначална сделка за 180 милиона долара миналата година. Но не получи одобрението на съда. Правителството обжалва решението на Апелативния съд от миналия месец, според което планът е незаконен. А първият планиран полет за депортиране в Руанда беше блокиран преди година с решение на Европейския съд по правата на човека. То беше взето в последния момент.
Законодателството ще даде възможност на правителството да попречи на хората, които пристигат незаконно във Великобритания, да искат убежище и да ги депортира или в страната им на произход, или в сигурна страна, за каквато се смята Руанда. То беше критикувано от някои опозиционни политици и правозащитни групи като нехуманно, жестоко и неефективно.
Ръководителят на ООН по правата на човека Фолкер Тюрк каза във вторник приемането на законопроекта поражда "много сериозни правни опасения" и създава "притеснителен прецедент за премахване на задълженията, свързани с убежището", който други страни може да последват.