Когато Мария Габриел е премиер, Николай Денков ще бъде министър на образованието. Това ще се случи при предстоящата ротация.
МОН ще въведе промени в матурите заради ниските резултати
По план кабинетът трябва да управлява най-малко 18 месеца. Считано от началото на мандата (6 юни 2023 г.). През първите 9 месеца премиер е Денков (ПП-ДБ). През вторите - Габриел (ГЕРБ-СДС). До март Мария Габриел е вицепремиер и министър на външните работи. Николай Денков е бил зам.-министър на образованието и няколко пъти министър на образованието в периода 2014 - 2022 г. Затова след март отново ще стъпи в длъжност, пише OffNews.
В 146-страничния документ са заложени пет основни приоритета: присъединяване към Шенгенското пространство до края на 2023 г. Присъединяване към еврозоната от 1 януари 2025 г.; Овладяване на инфлацията. Изпълнение на реформите и проектите от Националния план за възстановяване и устойчивост. Подобряване на ефективността и прозрачността на управлението на общинските проекти.
Дали настоящият министър на образованието проф. Галин Цоков ще остане в кабинета и ако да, в управленския екип на МОН ли ще бъде, предстои да стане ясно.
Програмата описва подробно задачите на всяко от 19-те министерства. Ето на какво в образованието настоящият и бъдещият министър са заложили.
- Въвеждане на тригодишни бакалавърски програми, наред със сегашните четири годишни, с възможност за двугодишни магистърски.
- Уреждането на статута и увеличаване на щатните медиатори (вече придвижено)
- Промени в правилата за провеждане на конкурсите за директори на училища и детски градини "с цел избягване на субективност и партийно влияние и с фокус върху компетентностния профил на директора".
- Преминаване към рамкови учебни програми в училище
- Облекчаване на изискванията за строеж на нови детски ясли и градини, създаване на детски центрове и кооперативи за отглеждане на деца
- Създаване на устойчива система за обучение на парамедици и др.
Законодателните мерки, които се предвиждат:
- Одобряване от МС на 4,5% за образование и 0,45% от БВП в държавния бюджет за 2023 г.
Предвидените средства приоритетно ще са за:
- вдигане на учителските заплати до 125% от средната заплата за страната. Актуализиране на заплатите на директорите и останалите специалисти в училищната система, както и на работещите в детските градини и яслите;
- изграждане, пристрояване, надстрояване и реконструкция на детски ясли, детски градини и училища с цел преминаване към едносменен режим. Преодоляване на недостига на места в детски градини и детски ясли;
- строителство на нови достъпни училищни сгради, физкултурни салони и спортни площадки. Ремонт на съществуващите.
- развитие на българистиката в предучилищното, училищното и висшето образование извън страната.
- осигуряване на целеви средства за образователни медиатори в училищата и детските градини с концентрация на деца и ученици от уязвими групи. Осигуряване на допълнителни средства за приобщаващо образование, в т.ч. за разширяване на ресурсната подкрепа за деца със специални образователни потребности.
- повишаване (актуализиране) на средствата за храна в детските градини и училищата;
- актуализиране на заплатите на най-ниската академична длъжност (асистент). Гарантиране на по-високи минимални заплати за академичните длъжности в Закона за бюджета за 2023 г.а, считано от 1 август 2023 г. Запазване на средствата за висше образование като процент от БВП спрямо 2022 г.;
- увеличаване на размера на студентските стипендии, считано от 1 юли 2023 г.
Срок за изпълнение: юли 2023 г.
- Одобряване от МС и внасяне в НС на Законопроект за бюджета на Република България за 2024 г.
Предвидените средства за образование ще са приоритетно за:
- повишаване на финансирането във висшето образование в зависимост от комплексната оценка за качество на обучението и реализация на пазара на труда.
- стартиране на капиталова програма за саниране, ремонт и обзавеждане на студентски общежития. Оформяне на студентски кампуси.
- национална финансова подкрепа на висшите училища, участващи в европейските университетски мрежи.
Срок за изпълнение: 31.10.2023 г.
- Одобрен от МС и внесен в НС проект за промени в Закона за предучилищното и училищното образование във връзка с разширяване на иновативните образователни институции. Ранното детско развитие, квалификацията на учители и синхронизирането на държавните образователни стандарти.
Срок за изпълнение: февруари 2024 г.
- Одобрен от МС и внесен в НС проект за изменение на Закона за професионалното образование и обучение с цел развитие на цялостна национална система за професионално и ранно кариерно ориентиране на учениците. Актуализиране на класификатора на професиите.
Изпълнение до: ноември 2023 г.
- Одобрен от МС и внесен в НС проект за изменение на Закона за висшето образование.
Целта на законопроекта ще е регламентиране на:
- възможността за 3-годишно бакалавърско обучение с възможност за последващо 2-годишно обучение за магистърска степен.
- статута на изследователските, образователните и професионални висши училища.
- концепция за споделени ресурси относно образователни и човешки ресурси и бази данни. Съвместни програми, електронен портал и обучителни материали по специалности.
Изпълнение до: ноември 2023 г.
Нов Закон за насърчаване на научните изследвания и иновациите, чрез който ще се създадат условия за насърчаване и развитие на научноизследователската. И иновационна дейност в полза на икономиката и обществото. Задълбочаване на връзките между академичните среди и бизнеса.
Срок за изпълнение: ноември 2023 г.
- Одобрен от МС и внесен в НС законопроект за изменение на Закона за признаване на професионални квалификации.
- Целта на законопроекта е осигуряване на правилното транспониране на Директива (ЕС) 2018/958 на Европейския парламент и на Съвета от 28 юни 2018 г. относно проверката за пропорционалност преди приемането на ново регулиране на професии (във връзка с процедура за нарушение № 2021/2206).
Срок за изпълнение: юли 2023 г.
Мерки в изпълнителната власт
- Усъвършенстване на механизма за привличане и задържане в училище на децата от социални групи с нисък образователен и социален статус чрез включване на повече щатни образователни медиатори. Осигуряване на стабилност на работата им.
Изпълнение до: юли 2023 г.
Условия, при които мярката се смята за изпълнена:
- приети изменения и допълнения на Наредбата за финансирането на институциите в системата на предучилищното и училищното образование.
- променени учебни програми с цел облекчаване на изучавания материал от ненужна фактологическа тежест.
Срок за изпълнение: декември 2023 г.за разработена визия за промяна; ноември 2024 г. за променени учебни програми
- Дейност, свързана с цялостна концептуална промяна за преминаване към рамкови учебни програми, структурирани върху компетентности. И даващи възможност за адаптирането им към конкретните училища и ученици.
Срок за изпълнение: декември 2023 г.
- Дейности по подготовка на реформа в оценяването. От изпитване за знания към мерене на умения. Използване на инструменти за формиращо оценяване
Изпълнение до: декември 2023 г.
Променени държавни образователни стандарти с цел намаляване на административната тежест, тясно-инструктиращата уредба и контрола на документа. Респективно преминаване към уредба, която задава повече цели и принципи. И оставя повече
свобода на образователните институции за постигането им.
Срок за изпълнение: ноември 2023 г. за разработена визия за промени; ноември 2024 г. за променени държавни образователни стандарти
- Дейности по изготвяне на стандарт за качеството в училищното образование, който отчита всички основни елементи на образователния процес - материална среда, квалификация на учителите, методи за преподаване, организация и координация на процесите, индикатори за постигнати резултати и др.
Срок за изпълнение: ноември 2023 г. за разработването на визия; ноември 2024 г. за изготвянето на стандарта
- Осигуряване на целеви средства за образователни медиатори в училищата и детските градини с концентрация на деца и ученици от уязвими групи.
Изпълнение до: август 2023 г.
- Развитие на платформата „Дигитална раница“ и допълване на съдържанието в нея с образователни ресурси. Провеждане на обучения за използване на дигиталната раница.
Срок за изпълнение: ноември 2023 г.
- Промяна в правилата за провеждане на конкурси за избор на директори на училища и детски градини с цел избягване на субективност и партийно влияние. И с фокус върху компетентностния профил на директора.
Изпълнение до: ноември 2023 г.
- Обществено обсъждане и актуализиране на Правилника за устройството и функциите на регионалните управления на образованието (ПУФРУО) с цел по-добро фокусиране на целите и дейностите, изпълнявани от тях.
Срок за изпълнение: ноември 2023 г.
Въвеждане на национална система за проследяване на ранното детско развитие в яслите и в детските градини и за своевременна подкрепа от специалисти за всяко дете. Както и разработване на политика и стандарт за ранно детско развитие. Регламентиране на здравнопедагогическата квалификация и на системата за подготовка на съответните кадри съвместно с МЗ.
Изпълнение до: февруари 2024 г.
- Промяна в методиката за оценяване на учебниците и подобряване на качеството им чрез въвеждане на съвременни критерии. Развиване на разделите за упражнения и затвърждаване на наученото.
Срок за изпълнение: май 2024 г.
- Анализ на резултатите от националното външно оценяване (НВО) през последните 3 години. Анализ на проблемите и широко обществено обсъждане на подходите за усъвършенстване на системите за вътрешно и външно оценяване на учениците.
Срок за изпълнение: май 2024 г.
- Въвеждане на концепция за езикова интеграция и регламентирането й в образователната система с цел задържане на ученици в образователната система. Допълнителна езикова подготовка. Подкрепа на учителите и осигуряване на допълнителна финансова подкрепа.
Изпълнение до: ноември 2024 г.
- Промяна на нормативната уредба с цел оптимизиране на изискванията за строеж на нови детски градини и ясли. Както и за създаване на детски центрове и кооперативи за отглеждане на деца.
Срок за изпълнение: ноември 2024 г.
- Популяризиране на политиките за подкрепа на използването на българския жестов език. Разширяване на използването на българския жестов език, включително при масови прояви.
Срок за изпълнение: ноември 2024 г.
- Съгласувано с МЗ обсъждане и вземане на решение за създаване на устойчива система за подготовка на парамедици. Условия, при които мярката се смята за изпълнена: одобрен от Министерския съвет и внесен в Народното събрание Законопроект за изменение. И допълнение на Закона за професионалното образование и обучение.
Изпълнение до: ноември 2023 г.
- Усъвършенстване на методиките за подготовка на ежегодните издания на Националната карта на висшето образование в Република България (НКВОРБ). И на Рейтинговата система на висшите училища в България (РСВУБ)
Срок за изпълнение: октомври 2023 г.
- Актуализиране на изискванията за придобиване на педагогическа правоспособност и увеличаване на ролята на практическата подготовка в реална учебна среда. Усъвършенстване на системата за допълнителна квалификация на учителите
Срок за изпълнение: февруари 2024 г.
- Изготвяне на национална програма по пътна безопасност в училищата и детските градини.
Изпълнение до: септември 2023 г.
- Изготвяне на програма за изграждане, пристрояване, надстрояване и реконструкция на детски ясли, детски градини и училища с цел преминаване към едносменен режим. Преодоляване на недостига на места в детски градини и детски ясли
Срок за изпълнение: ноември 2024 г.
- Изготвена програма за строителство на нови достъпни училищни сгради, физкултурни салони и спортни площадки. Както и за ремонт на съществуващите.
Срок за изпълнение: септември 2023 г. за изготвяне на програмата и ноември 2024 г. за изпълнението й
- Оценка на изпълнението на националните научни програми и създаване на механизъм за тяхното планиране и синергия
Изпълнение до: май 2024 г.