Сигнализирай!

Този юли е бил най-горещият на Земята от 120 000 години насам

Gospodari.com
Gospodari.com
28.07.2023 г.
39
0

Този юли е бил най-горещият на Земята от 120 000 години насам.

Въпреки че остават само няколко дни до края на месеца, Световната метеорологична организация (WMO), финансираната от Европейския съюз Служба за изменение на климата Коперник (C3S) и Лайпцигският университет в Германия комбинираха данни за температурата за юли 2023 г. досега с прогнози за остатъка от юли. Те са установили, че ще бъде най-горещият юли с голяма разлика в температурите досега.

3 юли е бил най-горещият ден, регистриран досега

Първите три седмици на този месец са били най-горещият триседмичен период в историята. Анализът на Лайпцигския университет определи, че юли 2023 г. ще бъде с 0,2 градуса по Целзий по-топъл от предишния най-топъл юли. Той беше през 2019 г.

Тъй като юли е климатологично най-горещият месец от годината за Земята като цяло, това прави юли 2023 г. най-горещият месец, откакто се водят записи. И вероятно най-горещият от 120 000 години. Този извод е въз основа на доказателства за минали температури, открити в древни седименти и слоеве лед. Както и върху други палеоклиматични записи.

Този юли бяха отчетени рекордни горещи вълни на няколко места по света. Особено в югозападната част на САЩ, Мексико и Китай и около Средиземно море.

Записите са свързани предимно с общото повишаване на глобалните температури от излишната топлина, уловена в атмосферата от хората, изгарящи изкопаеми горива. Анализ, публикуван в понеделник от групата World Weather Attribution, установи, че горещите вълни в Северна Америка и Европа са „на практика невъзможни“ без изменението на климата. И че горещата вълна в Китай е 50 пъти по-вероятно да се появи в нашия сегашен по-топъл свят. И трите горещи вълни бяха по-горещи, отколкото биха били без "помощта" на глобалното затопляне.

Ел Ниньо, който се разви през май, също повишава глобалните температури. Комбинацията от този климатичен модел с изменението на климата прави много вероятно повече месеци тази година да поставят рекорди. Това смята Карстен Хаущайн, експерт от Лайпцигския университет, който е извършил анализа на институцията.

Годината като цяло със сигурност ще се нареди сред най-горещите в историята. До юни това беше третата най-топла година досега (след 2016 г., която преживя Ел Ниньо, и 2020 г.), според Националната администрация за океаните и атмосферата.

И още. Тазгодишният юли е бил с около 1,5 градуса по Целзий над прединдустриалните нива. Това е границата на затопляне, към която страните са се съгласили да се стремят съгласно Парижкото споразумение за климата. Това не означава, че светът е преминал тази точка за постоянно. Като цяло планетата се е затоплила с около 1,2 градуса по Целзий от прединдустриалните времена. Но Земята определено е на път да го направи, ако няма незабавно и значително намаляване на емисиите на парникови газове.

Изборът на редактора
Коментирай

За да коментираш, трябва да влезеш
в профила си или да се регистрираш!

Вход / Регистрация
Реклама

Още от Новини

Реклама

Трябва да влезеш в профила си, за да използваш тази функционалност.